tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

sobota, 27 kwietnia 2013

Kalisz [mapa, film]


Miasto będące drugim co do wielkości w województwie wielkopolskim. Znajduje się tutaj siedziba diecezji kaliskiej.

Miasto położone jest nad rzeką Prosną, na Wysoczyźnie Kaliskiej. Od 1314 roku do II rozbioru Polski Kalisz pozostawał stolicą województwa kaliskiego. Jest to także miejsce urodzenia Stanisława Wojciechowskiego (ur. 15 marca 1869) – drugiego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz polityka i działacza społecznego.

Znajduje się tu filharmonia, teatry, muzea, liczne galerie i organizowane są festiwale. Warto zobaczyć Ratusz,  Villa Calisia.

Od IX wieku Kalisz był osadą kasztelańską z grodem. Później w X wieku stał się jedną z głównych siedzib królestwa (łac. sedes regni principalis). W 1138 roku na mocy ustawy sukcesyjnej Bolesława III Krzywoustego ziemia kaliska została włączona do dzielnicy senioralnej. W 1193 roku w kolegiacie św. Pawła Apostoła został pochowany książę kaliski Mieszko Młodszy, w 1195 książę kujawski Bolesław Mieszkowic, a w 1202 roku książę zwierzchni Polski Mieszko III Stary. Za czasów panowania Bolesława Pobożnego miasto stało się główną rezydencją panującego i zdobyło wysoką pozycję - było stolicą wschodniej Wielkopolski.

Z biegiem czasu, miasto zostało stolicą departamentu kaliskiego w Księstwie Warszawskim, w Królestwie Kongresowym stolicą województwa do 1837, później w latach 1837 – 1845 i 1867 – 1918 był stolicą guberni Cesarstwa Rosyjskiego. W latach 1975 – 1998 był stolicą województwa kaliskiego.

Film o Kaliszu




Mapa Kalisza



Co warto zobaczyć w Kaliszu? Napisz!

Brak komentarzy: