tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

poniedziałek, 1 lipca 2013

Bizerta [Tunezja]


Bizerta to miejscowość położona na północy Tunezji (z łaciny Hippo Diarrhytus, po arabsku بنزرت Benzert, a po francusku Bizerte). Jest portem przy ujściu kanału od jeziora Bizerta do Morza Śródziemnego. Leży 66 kilometrów na północ od Tunisu i 15 kilometrów od Cap Blanc, najbardziej na północ wysuniętego miejsca Afryki. Blisko stąd do Sycylii i Sardynii. Liczy około 114 tysięcy mieszkańców.

Jest tu kilka baz wojskowych, ale okolica utrzymuje się też przez cały rok z turystyki, choć nie jest tak popularna jak wschodnie wybrzeże z Tunisem. Są tu wspaniałe lasy, plaże i krajobraz. Port służy wielu jachtom jako marina. Wspaniale wygląda na satelitarnych mapach oraz na zdjęciach lotniczych.

Bizerta Tunezja

Historia Bizerty


Znana jest jako najstarsze i najbardziej europejskie miasto Tunezji. Zostało założone około 1000 lat przed naszą erą przez Fenicjan. Jest także ostatnim miastem, które było pod panowaniem Francji, gdy Tunezja uzyskiwała niepodległość spod panowania tego kraju. Na początku była małym fenickim portem, które pozostawało pod wpływem Kartaginy. Miasto było później okupowane przez Rzymian i przybrało nazwę Hippo Diarrhytus lub Hippo Zarrytus. Bizerta była podbijana przez Arabów w 647 roku (i uzyskała wówczas aktualną nazwę), przez oddziały Karola V Habsburga i przez Turków w 1574 roku. Potem miasto zostało osadą piracką, która walczyła z Francuzami i Wenecjanami. W 1881 roku miasto przeszło w ręce Francji, która wybudowała tutaj duży port wojskowy.

W 1924 roku po uznaniu przez rząd francuski ZSRR, zachodnia flota Białej Rosji, która zatrzymywała się w porcie, została zwrócona rządowi sowieckiemu. Statki jednak nigdy nie wypłynęły z portu i zostały sprzedane "na żyletki". W marcu 1939 roku pod koniec hiszpańskiej wojny domowej, hiszpańskie statki - trzy krążowniki, osiem niszczycieli i dwie łodzie podwodne - pod wodzą komandora Miguela Buizy zostały ewakuowane z portu w Kartaginie do Bizerty, gdzie zarekwirowały je władze francuskie. Podczas II Wojny Światowej miasto było okupowane przez niemiecką armię i zostało przejęte przez siły amerykańskie 7 maja 1943 roku. Miasto ucierpiało w wyniku walk aliantów z hitlerowcami, a wielu mieszkańców uciekło w głąb kraju lub do Tunisu.

Ze względu na strategiczne położenie portu Francja chciała zachować kontrolę nad tym terenem, nawet po uzyskaniu przez Tunezję niepodległości w roku 1956. Trzydniowa walka w 1961 roku pochłonęła tysiące ofiar, głównie po stronie tunezyjskiej, w tym cywilów. Ostatecznie siły wojskowe Francji opuściły Bizertę 15 października 1963 roku.

Mapa - Bizerta w Tunezji
Zobacz też: Wakacje w Tunezji >>

Brak komentarzy: