gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

piątek, 20 września 2013

La Rochelle [zdjęcia, mapa]


Justyna Plesiewicz przesłała nam fotki z La Rochelle. Zobaczcie zdjęcia, mapę i krótką informację o tym dość znanym miejscu we Francji.

La Rochelle

Okręg La Rochelle (po francusku: Arrondissement de La Rochelle) leży w zachodniej Francji. Mieszka tu prawie dwieście tysięcy osób. La Rochelle to także miasto, zwane niekiedy po polsku Roszelą, stolica okręgu i jeden z ważniejszych portów Francji, w tym departamentu Charente-Maritime oraz regionu Poitou-Charentes. Położone jest nad Zatoką Biskajską. Urodził się tutaj René Antoine Ferchault de Réaumur, badacz, który opisał m.in. skalę termometra, zachowania społeczne pszczół czy też sposób na uzyskanie matowego szkła.

Miasto było od szesnastego wieku ośrodkiem hugenotów, w 1627 wystąpiło z Anglią przeciw kardynałowi Richelieu. Po ponad 14-miesięcznej walce uległo i straciło uprawnienia edyktu nantejskiego oraz handlowe. Pozostała jednak swoboda religijna. Dziś to ważny port La Pallice ze stocznią, a także producent nawozów i tworzyw sztucznych, drewna oraz konserw rybnych. Działa tutaj również Alstom, który buduje tu pojazdy szynowe, znane również w Polsce.

Latem turystów przyciąga festiwal muzyczny Francofolies. W pobliżu znajduje się Fort Boyard, który znany jest szerokiej publiczności telewizyjnej - rozgrywa się tu bowiem od 1990 roku popularny teleturniej. Oglądać go można na antenie francuskiej TV 5, a chwilowo polska edycja była pokazywana przez TVP 2.

Zdjęcia z La Rochelle


La Rochelle Foto

La Rochelle Morze

La Rochelle Atrakcje

La Rochelle Brzeg

Foto La Rochelle

La Rochelle

Latarnia Morska

Justyna na plaży Rivedoux:
Rivedoux


Mapa La Rochelle

Interesuje Cię Francja? Dowiedz się więcej:

- Przewodniki po Francji >>


Hotele w La Rochelle


Porównaj ceny noclegów - kliknij na obrazku:Brak komentarzy: