Wakacje w Dubaju
Jest stolicą jednego z siedmiu emiratów należących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pozostałe to: Abu Zabi, Sharjah, Ajman, Umm Al-Qaiwain, Ras Al-Khaimah i Fujairah. Do Dubaju należy także enklawa Hatta otoczona przez Oman, Adżman i Ras al-Chajma.
Dubaj coraz częściej pojawia się na mapach urlopowych destynacji, bezpośredni wpływ na wzrost zainteresowania tego miasta, ma z pewnością niestabilna sytuacja polityczna w dotychczas najczęściej odwiedzanych kurortach Egiptu, Libii, Syrii czy Tunezji. Dubaj wyróżnia się niezwykle nowoczesną i bardzo oryginalną architekturą. Jest jednym z najważniejszych światowych centrów biznesu. Obecnie przeżywa swój wielki rozkwit. Turyści, którzy odwiedzą to miejsce na nudę z pewnością nie będą narzekać.
Co zwiedzić w Dubaju?
Miasto składa się z dwóch części: Deiry leżącej na północy oraz usytuowanym na południu nowoczesnym Bur. Oddziela je rzeka Khor Dubai (Dubai Creek).Deira to dzielnica jednogwiazdkowych hoteli, centrów handlowych, sławnych targowisk (souq), najbardziej znany jest Złoty Souq – targ złota. Będąc w dzielnicy Bur warto odwiedzić multimedialne Muzeum Dubajskie, które mieści się w Al-Fahidi Fort (do 1971 roku budynek był siedzibą szejka i rządu). Wewnątrz znajdują się ekspozycje dotyczące historii tego emiratu. W tej samej dzielnicy znajduje się jedna z najbardziej okazałych świątyń – Wielki Meczet. Został on zbudowany w 1900 roku i ma najwyższy w mieście minaret.
Na liście miejsc wartych obejrzenia powinny znaleźć się: Heritage and Diving Village (domy poławiaczy pereł i rybaków) oraz Dom Szejka Saeed al-Maktouma. Wspomniany obiekt to dawna rezydencja emira Dubaju, tradycyjnie zbudowana z koralowców (pochodząca z 1896 roku), w której mieści się muzeum dokumentujące przemianę Dubaju z sennego miasteczka w światową metropolię.
Dubaj zadziwia nowoczesnością i bardzo ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Przykładem jest 60 piętrowy i posiadający siedem gwiazdek hotel Brudż Al Arab (wysokość 312 metrów), który kształtem przypomina żagiel. Innym budynkiem, którego nie sposób jest nie zauważyć to Burdż Chalifa (wieża Chalify) najwyższy wieżowiec – jego wysokość to 829 m. Zajmuje trzecie miejsce w rankingu na najwyższą konstrukcję budowlaną na świecie. W panoramie wieżowców można dopatrzeć się Emirates Towers, bliźniaczych wież, które są symbolem Dubaju.
Boom budowlany trwa, kilka projektów jest w fazie realizacji, między innymi Dubailand, Business Bay, The world, Palm Islands. Plany przewidują, że park rozrywki Dubailand (w którego skład wchodzi jeden z dwóch parków wodnych Wild Wadi) będzie zajmował powierzchnię 300 000 000 m². Innym ambitnym przedsięwzięciem jest budowa dzielnicy biznesowej Business Bay, w której ma znajdować się do 500 wieżowców wybudowanych wokół sztucznego poszerzenia Cieśniny Dubajskiej.
Kolejnym ekstrawaganckim projektem jest stworzenie Wysp Palmowych – zespołu trzech sztucznych wysp usypanych z materiału skalnego na dnie szelfu u wybrzeży miasta. Każda wyspa ma wymiary 5x5 km i składa się z „17 palmowych liści” oraz „pnia”, który łączy je z lądem. Na wyspach znajdują się prywatne wille, hotele, ekskluzywne butiki, SPA, mieszkania, obiekty handlowe i rozrywkowe.
Jednak największe emocje budzi utworzenie archipelagu u wybrzeży Dubaju, który składa się z około 300 sztucznie usypanych wysp. Jego fenomen polega na tym, że wyspy widziane z lotu ptaka tworzą powierzchnię mapy świata (The world). Większość wysp jest wystawiona na sprzedaż, ceny wahają się od 10 do 50 milionów dolarów.
W Dubaju poza podziwianiem monumentalnych budowli, alternatywnymi miejscami, które można odwiedzić są m.in. teatr w podwodnym hotelu Hydropolis, Ned Al Shiba – tor wyścigowy dla wielbłądów czy Ski Dubai (ośrodek sportów zimowych, wybudowany w hali na poziomie zero w centrum handlowym Mall of the Emirates, znaduje się tam pięć tras zjazdowych).
Kiedy lecieć do Dubaju?
Najbardziej optymalnym terminem, kiedy warto odwiedzić to niezwykle urokliwe miejsce leżące nad Zatoką Perską (we wschodniej części Półwyspu Arabskiego) jest czas miedzy listopadem a marcem. Wówczas panują tam umiarkowane temperatury, które spadają poniżej ok. 300 C. Strefa klimatu zwrotnikowego kontynentalnego wybitnie i skrajnie suchego powoduje, że okres letni jest niezwykle gorący z temperaturą w okolicach 40-500 C.Loty z Polski do Dubaju
Bezpośrednich lotów z Polski do niedawna nie było, choć to ostatnio się zmienia - sprawdź nowe połączenia ze swojego najbliższego lotniska. Jest też wiele połączeń lotniczych z jedną przesiadką. Tanie loty do Dubaju wprowadził Wizzair z miast centralnej Europy.Z większości polskich miast: Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Rzeszów, Wrocław, Warszawa można polecieć Lufthansą. Największy wybór przewoźników jest z Warszawy z możliwością przesiadki m.in. we Frankfurcie, w Pradze, we Wiedniu, w Kijowie, w Moskwie, w Londynie czy w Istambule. Ceny wahają się od 1900 zł wzwyż.
Strony internetowe, które warto odwiedzić w celu odnalezienia najbardziej optymalnej opcji przelotu to: www.lotydubaj.pl, www.skyscanner.pl, www.travelnow.pl
Lotnisko w Dubaju
Port lotniczy Dubai International Airport (DXB) jest oddalony o ok. 7 km od centrum miasta, posiada trzy terminale, jeden z nich zajmuje się tylko obsługą linii lotniczych Emirates. Z lotniska do Deira Bus Station co pół godziny jeżdżą autobusy miejskie.Porady na podróż do Dubaju
Dubaj ma opinię liberalnego miasta w świecie arabskim, jednak obowiązujące religijne prawo islamu (szarijat) jest bardzo restrykcyjne nie tylko jego wyznawców.W miejscu publicznym nie należy: pić alkoholu pod każdą postacią, przebywać w stanie nietrzeźwym, uczestniczyć w awanturach, całować się, opalać się topless na plaży – grozi za to grzywna lub kara. Wieloletnie więzienie lub kara śmierci grozi za posiadanie, zażywanie oraz handel narkotykami. Nie zaleca się wchodzić na teren meczetów wyznawcom innej religii niż islam. Zabronione jest także wyrzucanie śmieci na ulicy, przewóz alkoholu w każdej postaci i ilości bez tzw. licencji alkoholowej. W okresie ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów i picie napojów miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. Kobiety powinny unikać odzieży nadmiernie odkrywającej ciało. Nie wolno robić zdjęć budynkom wojskowym, stoczniom i portom oraz instytucjom państwowym. Natomiast robienie zdjęć kobietom arabskim jest uznawane za niemoralne.
Kluby w Dubaju są czynne maksymalnie do godziny 3 w nocy. Napoje alkoholowe są podawane w wielu hotelach oraz klubach o ograniczonym zakresie dostępu. Zakupu może dokonać osoba powyżej 21 roku życia.
Informacje praktyczne
- Numer kierunkowy telefonu: 0097
- Czas: Dubaj znajduje się w strefie czasowej GST, natomiast Polska w strefie CEST latem (Central European Summer Time, i wówczas należy doliczyć 2 godziny) i CET zimą (różnica wynosi 3 godziny).
- Waluta: 1 dirham (AED) = 100 filsów = sprawdź w kantorze aktualną wartość w złotówkach
- W wielu miejscach płatności można dokonywać kartą lub skorzystać z licznych bankomatów. Karty debetowe (Visa Electron czy Maestro) polskich banków są w nich obsługiwane.
- Elektryczność: prąd zmienny 220V / 50 Hz. Jeśli niezbędne jest użycie adapterów - są one dostępne w hotelach i w sklepach elektrycznych.
- Jeśli polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie są reasekurowane w towarzystwach ubezpieczeniowych działających na terytorium Zjednoczonych Emiratów – polskie polisy nie są uznawane. Respektowane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych. Przed wyjazdem warto to sprawdzić. Opieka medyczna podobnie jak ceny za nią są na bardzo wysokim poziomie.
- Szczepienia nie są wymagane, jednak zalecane są szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi, polio (BTP), durowi brzusznemu (DB), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (WZW A, B). Aby uniknąć problemów zdrowotnych należy spożywać wodę przegotowaną bądź mineralną butelkowaną.
- Obywatele RP niezależnie od celu przyjazdu podlegają obowiązkowi wizowemu. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy. Do niedawna nie mogły się w nim znajdować wizy wjazdowe do Izraela lub ślady pobytu w tym kraju.
- Wiza wydawana jest na lotnisku przylotowym na podstawie uprzednio uzyskanej promesy w urzędzie imigracyjnym. Promesę można uzyskać przez uprawniony podmiot (obywatel ZEA, cudzoziemiec przebywający w ZEA na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy, hotel, biuro podróży, przedstawicielstwo linii lotniczych). Czas jej wydania to kilka dni roboczych, cena (od 67$) zależy od długości pobytu, ważna jest na 14 lub 60 dni od daty wydania. Umożliwia jednokrotne przekroczenie granicy i przebywanie na terenie Emiratów Arabskich przez okres nie dłuższy niż 14 i 30 dni. Koszt wiz może wzrosnąć o 100$ dla osób lądujących w Abu Dhabi oraz samotnie podróżujących młodych kobiet. Szczegółowe informacje o możliwości uzyskania przez obywateli RP wiz wjazdowych do Emiratów można uzyskać w Ambasadzie ZEA w Berlinie lub we Wiedniu.
- Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
Ciekawostki o Dubaju
W ZEA cudzoziemcy nie otrzymują zgody na pobyt stały.Dniami wolnymi od pracy w urzędach państwowych i szkołach są piątek i sobota. Banki i inne urzędy są otwarte od niedzieli do czwartku od 9 do 13. Zakupów w supermarketach można dokonać od godziny 10 do 22. W piątki większość sklepów jest otwarta po godzinie 14. Przerwy obiadowe mają miejsce między godziną 13 a 16.
Każdego roku na przełomie stycznia i lutego ma miejsce Dubai Shopping Festival, natomiast w lipcu i sierpniu odbywa się Dubai Summer Surprises. Jest to okres wielkich wyprzedaży i licznych imprez temu towarzyszących. W Dubaju jest ponad 50 centrów handlowych -najsławniejsze z nich to: Deira City Center, Dubai Mall, Mall of the Emirates, Burjuman Centre, Al Manal Centre.
Dubaj ma bardzo bogatą bazę hotelową – liczba waha się około 600. Począwszy od jednogwiazdkowych hosteli po jedyny w swoim rodzaju siedmiogwiazdkowy hotel. Większość hoteli usytuowana jest przy piaszczystej plaży o długości 35 km - Jumeirah Beach.
Języki, w których można porozumieć się w Dubaju to: arabski, perski, angielski, hindi, urdu.
Prawie 95% społeczeństwa to muzułmanie (sunnici 75,9%, szyici 19%). Chrześcijanie stanowią niecałe 4%.
Od 2 grudnia 1971 roku w ZEA panuje ustrój polityczny – federacja emiratów. Każdy emirat ma swojego władcę, który z kolei wchodzi w skład Rady Najwyższej. Emirowie pomiędzy sobą wybierają prezydenta oraz zatwierdzają 40 osobową Federalną Radę Narodową, która jest organem ustawodawczym.
W poruszaniu się po Dubaju pomocne może okazać się sterowane automatyczne metro. Dotychczas powstały dwie linie metra Linia Czerwona z lotniska w Rashidiya do Jebel Ali oraz Linia Zielona, łącząca centra miasta po obu stronach rzeki Dubai Creek. Docelowo planuje się otworzenie kolejnych dwóch linii oraz połączenie ze stolicą Abu Dabi.
Będąc tam należy spróbować tradycyjnej arabskiej kuchni. Poza wszechobecną jagnięciną w wielu postaciach, godnymi polecenia są: wara enab (gołąbki zawijane w liście winogron), tabbouleh (sałatka wegetariańska z kuskusem) czy hummus (pasta z ciecierzycy). Jedną z najtańszych opcji typu fast food jest shawarma (kebab z dodatkiem cynamonu i octu).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz