gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Wakacje za darmo - możliwe?

Spędzenie wspaniałego letniego czy zimowego czasu może być bezpłatne! Wakacje za darmo są możliwe. Czasem wyjazd na tydzień, miesiąc czy całe lato może udać się bez grosza w kieszeni albo tylko po koszcie przelotu tanimi liniami lotniczymi. Jak to zrobić? Zebraliśmy dla Was liczne pomysły na wakacje.

Wakacje za darmo
Co prawda Góra Athos przyjmuje tylko mężczyzn, ale to jeden z pomysłów na darmowy nocleg. Szczegóły w tekście.

Praca lub studiowanie, a zwiedzanie gratis

Być może słyszeliście już o takich programach jak Work & Travel czy Erasmus. To najpopularniejsze formy przeprowadzki do innych krajów w czasie wakacji lub semestru. Informacje o nich są dostępne na licznych stronach internetowych, dlatego podpowiadamy coś innego.

WWOOF, czyli World Wide Opportunities on Organic Farms, to organizacja umożliwiająca WWOOFerom pracę na polach całego świata. O co chodzi? WWOOFer to osoba, która chciałaby pracować kilka godzin dziennie jako rolnik lub innego rodzaju pracownik fizyczny poza granicami swojego kraju, a w wolnej chwili zwiedzać okolicę. W zamian za wysiłek otrzymujesz nocleg i wyżywienie. Oprócz szansy na wakacje za 4-6 godzin roboty, dostajesz też możliwość poznania innych ludzi, kontaktu z naturą, rozwoju muskulatury i szybkiego opalenia. Oczywiście należy do ofert ugoszczenia podchodzić z rezerwą, zasięgać informacji i dobrze się przygotować. Nie jest to pomysł dla każdego - musisz lubić wolontariat i zdawać sobie sprawę, że część zadań będzie monotonna.
Informacje i kontakt z właścicielami gospodarstw na wwoof.net

Innym sposobem na pracę w zamian za dach nad głową jest skorzystanie z platformy helpx.net, w której dwuroczne uczestnictwo kosztuje 18 funtów brytyjskich. Portal Help Exchange gromadzi różne oferty łatwej/krótkiej pracy, dzięki którym można realokować się na jakiś czas do swojego wymarzonego wakacyjnego raju. W zamian za parę godzin pracy, czasem fizycznej a niekiedy umysłowej, można cieszyć się swobodą w godzinach wolnych. Zwykle pracuje się w typowym rytmie pięciodniowego tygodnia pracy. Ofert jest jednak wiele, a każda czymś się różni i trafi do kogo innego. Można na przykład opiekować się szkółką surferską i korzystać z jej wszystkich dobrodziejstw po godzinach otwarcia.

Istnieje jeszcze coś takiego jak mindmyhouse.com, gdzie możemy zgłosić się do opieki nad czyimś domem. Czyli taki dozorca freelancer ;)

Noclegi za darmo

Jeśli wolisz odpoczywać i zwiedzać, a co za tym idzie - przeznaczyć trochę kasy na jedzenie i od czasu na nocleg, rozważ szeroko już znane serwisy "kanapowe", czyli couchsurfing.org, hospitalityclub.org lub wayn.com - możesz tu znaleźć gospodarzy, którzy udostępnią Ci swój pokój na dzień lub dłużej. W zamian warto odwdzięczyć im się jakąś pamiątką lub ugotowaniem obiadu. Nim przystąpimy do poszukiwań znajomych, warto "odpicować" swój profil w mediach społecznościowych oraz prowadzić interesującego bloga podróżniczego. To zwiększa zdecydowanie Twoje szanse - o ile oczywiście dobrze się zaprezentujesz!

Jeśli zdarzy Ci się wyjechać w podróż bez zarezerwowanego noclegu, a jesteś typem ekstrawertyka, możesz pytać też mieszkańców po przyjeździe do danego miejsca, czy ktoś nie miałby dachu nad głową. Chociaż w dzisiejszych czasach wszyscy mniej lub bardziej boimy się takiej niepewności (przyjmować do siebie i być przyjmowanym), to przecież wciąż znajdują się dobrzy podróżnicy i dobrzy gospodarze, prawda? A z ręką na sercu - kto chociaż raz nie poszedł na imprezę i nie udał się z kimś wcześniej nieznajomym spędzić nocy? Też nie było to może zawsze mądre i w 100% bezpieczne, ale się wydarzyło. Z goszczeniem turystycznym jest podobnie.

W przypadku, gdy masz różnego rodzaju ciekawe umiejętności i hobby, możesz próbować połączyć wyżej wymienione pomysły na podróżowanie i jeździć z miejsca na miejsce szukając pracy dorywczej. Taki freelancer mobilny. Możesz wykonywać swe usługi za pieniądze (i płacić za hotel) albo uzyskać barter - Ty np. robisz zdjęcia na ślubie, a ktoś gości Cię w swoim dworku weselnym.

Na całkowite odłączenie się od rzeczywistości i twardy reset pozwalają darmowe kursy medytacyjne, na przykład w The Vipassana Centre Dhamma Atala w Lutirano we Włoszech. Szczegóły na atala.dhamma.org - warto jednak wiedzieć, że cenione są datki za pobyt. Podczas wizyty co najmniej 10 godzin dziennie medytujesz - bez czytania i pisania, komórek, komputerów i jakichkolwiek rozmów. Totalna cisza i odosobnienie.

Mężczyźni mogą udać się na pielgrzymkę do Świętej Góry w Grecji (Autonomiczna Republika Góry Athos, Agion Oros), zamieszkiwanej przez mnichów prawosławnych. Wstęp mają tu tylko przedstawiciele płci męskiej - nawet zwierzęta stąpające po tym terenie nie mogą być samicami. Szczegóły na http://athosfriends.org/PilgrimsGuide/visit/

Podróżowanie z zawodu

Wśród zawodów, które możesz wykonywać i które kojarzą się z ciekawymi podróżami są:
- pilot samolotu i załoga pokładowa (ale zwykle w tanich liniach nie mają czasu zwiedzać, bo co noc wracają do bazy),
- rybak, kapitan i załoga statku (tutaj jest już ciekawiej, bo czasem da się zejść na ląd w czasie postoju, ale podróże bywają długie)
- sportowiec (ile się Iga Świątek nalata!)
- bloger podróżniczy (ale raczej zagraniczny, bo polski nie ma lekko)
- reporter zagraniczny i wojenny (hmm)
- dyplomata lub pracownik administracji odpowiedzialny za współpracę międzynarodową (musisz znieść godziny w garniturze)
- archeolog (zwykle dużo słońca i piachu...)
- pilot wycieczek, przewodnik, generalnie branża turystyczna

Domki w górach

Ciekawym pomysłem są też podróże po domkach i budkach górskich w Wielkiej Brytanii oraz Finlandii. Mountain Boothies Association of the United Kingdom pozwala na skorzystanie z ponad stu chatek, a Open Wilderness Huts w Finlandii dysponuje jeszcze większą liczbą minischronisk. Ważne, by pamiętać, że każdy może się tam schronić po dniu wędrówek (nie możemy go nie przyjąć, nawet jeśli byliśmy pierwsi) oraz znajdziemy tam tylko podstawowe wygody, czyli miejsce do spania.
Szczegóły na mountainbothies.org.uk i outdoors.fi

Zwiedzanie Europy za darmo

Bezpłatnie zwiedzanie miast Europy - jak przeżyć coś ciekawego i nie wydać kasy?
Oprowadzanie po miastach za darmo - dostępne między innymi w takich miastach jak:
- Kraków, Warszawa, Wrocław freewalkingtour.com
- Barcelona runnerbeantours.com
- Berlin newberlintours.com
Aby dowiedzieć się, czy istnieje podobna oferta w innych miastach, wpisz w wyszukiwarce zdanie: "nazwa_miasta free walking tour". Na pewno coś wyskoczy na liście wyników.

Zwiedzanie muzeów i galerii bez opłat

Zwykle mają dni wolnego wstępu są praktycznie w każdej placówce edukacyjnej, np.

- Malaga - Castillo al Gibralfaro, niedziela po południu
- Madryt - Muzeum Prado w soboty między godzinami 18 a 20, museodelprado.es
- Paryż - Galerie Lafayette zapraszają na 7. piętro o godzinie 15 w piątki na pokaz mody, galerieslafayette.com
- Watykan - ostatnia niedziela miesiąca, vatican.va
- Sztokholm - weekendowe godzinne zwiedzanie za darmo w Riksdag, parlamencie szwedzkim, riksdagen.se

Ciekawe miejscówki dostępne za free

- Lyon - zoo liczące sobie ponad półtora wieku znajduje się w Parc de la Tete d'Or, loisirs-parcdelatetedor.com
- Londyn - Muzeum Brytyjskie (The British Museum) stoi otworem za darmo cały czas, britishmuseum.org
- Edynburg - Narodowe Muzeum Szkocji (The National Museum of Scotland), nms.ac.uk
- Dublin - Narodowy Ogród Botaniczny (The National Botanic Gardens) ma 19 i pół hektara i jest całkiem bezpłatny, botanicgardens.ie
- Porto - księgarnia Livraria Lello uznawana za jedną z najciekawszych na świecie, a zdaniem niektórych - jak wyjęta z filmów o Harrym Potterze

To z pewnością tylko część tricków, które warto znać, planując tanie wakacje. Co jeszcze polecisz?

Brak komentarzy: