czwartek, 21 marca 2024

Australia [wakacje w Australii]

Kiedy polecieć i co zaplanować na wakacje w Australii? Przeczytaj poniżej.

Wakacje Australia

Pogoda w Australii – kiedy lecieć?

Podróż do Australii można planować o każdej porze roku. Kiedy warunki nie sprzyjają na południu to północ kraju jest wtedy atrakcyjna dla turystów. Ponadto na północnym wybrzeżu plażować można przez cały rok. Temperatura wody osiąga od 24 do 29 stopni. Jednak najkorzystniejsze warunki panują od maja do połowy października. Wtedy panuje pora sucha.
Wschodnie wybrzeże to równomierne opady i przyjemna temperatura przez cały rok. Woda w morzu jest dość chłodna od czerwca do listopada.
Południe Australii charakteryzuje się natomiast umiarkowanymi temperaturami w lecie i występowaniem zimy, jednak bez przymrozków.
Zachód lato jest ciepłe i słoneczne, zimy zaś deszczowe. Temperatura wody w okolicach Perth wynosi 20-21 stopni od grudnia do mają oraz 18-19 stopni w pozostałych miesiącach.
Należy pamiętać, że pory roku w Australii są odwrotnie niż w Europie – czyli lato to grudzień, a zima to lipiec.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Australii

Australia to bardzo ciekawy kraj. W miastach jest gęsto od ludzi i zwierząt. Australia to przede wszystkim przyroda.

Wielka Rafa Koralowa wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa i jest niekwestionowanym cudem natury. Ta największa rafa świata składa się z ponad 2500 oddzielnych skupisk raf i rozciąg się na długości 2300 kilometrów od Półwyspu York na północy do Bundaberg na południu. Od kwietnia do października jest najlepszy czas na jej oglądanie.

Wilgotny las tropikalny rozciąga się od Mossman przez Cairns. Rośnie już od ponad 100 milionów lat. Ma największą różnorodność lokalnych gatunków zwierząt, niewystępujących nigdzie indziej. Jedna piąta ptaków Australii, ćwierć populacji gadów, jedna trzecia żab i prawie połowa roślin żyje na tej w sumie niewielkiej przestrzeni.

Park Narodowy Kakadu to miejsce, gdzie styka się ląd z przybrzeżnymi mokradłami. Występuje tutaj niezliczona różnorodność roślin i zwierząt. A do tego aborygeńskie jaskinie pełne malowideł, szczególnie te w okolicy Ubirr Rock. Ciężko zobaczy cały park, dlatego najlepiej wybrąć miejsca najbardziej interesujące, takie jak na przykład Twin Falls, gdzie kaskady wody spadają z płaskowyżu wprost na plażę porośniętą palmami.

Dolina Barossa to australijski region winny. Winnice zostały założone 100 lat temu przez niemieckich luteran.

Australia to także cudowne miasta:

Melbourne najbardziej “europejskie” miasto kraju. To połączenie metropolii XXI wieku z XIX-wiecznym czarem starych budowli. Wizytówką miasta są parki, a w szczególności Królewskie Ogrody Botaniczne.

Adelajda nazywana jest „miastem kościołów” z powodu bardzo dużej ilości kościołów wielu wyznań znajdujących się w tym mieście.

Największym miastem Australii jest Sydney. Symbolem miasta jest opera.

Wycieczki i wczasy w Australii

Wyprawa do Australii sporo nadszarpnie nasz budżet. Za 8 dni będziemy musieli zapłacić około 10 tysięcy złotych. Dłuższy pobyt i zwiedzanie na przykład parków narodowych to atrakcja kosztująca około 26 tysięcy złotych.

Wiza

Obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy. Turyści wizę turystyczną na 3 miesiące mogą ją uzyskać składając wniosek online. Wniosek wizowy online jest dostępny tylko w j. angielskim.

Mapa Australii

Brak komentarzy: