tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

sobota, 10 lipca 2010

Bitwa pod Grunwaldem 2010 [program, mapa, konkurs]


Przedstawiamy program Bitwy pod Grunwaldem 2010, mapę dojazdową do Pól Grunwaldzkich oraz konkurs związany z 600. rocznicą walki.

Konkurs grunwaldzki 2010


W 600. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem zorganizowano szereg konkursów. Przedstawiamy jeden z nich, o którym pisano w prasie (gazetka reklamowa Marsz na Grunwald), a którego nie możemy odszukać w Internecie.

Wystarczy odpowiedzieć na trzy pytania, wysłać odpowiedzi e-mailem i czekać na losowanie zestawu klocków firmy Cobi wyprodukowanych specjalnie dla upamiętnienia wydarzeń pod Grunwaldem w 1410 roku.

Pytania konkursowe to:
1. Jak się nazywał słynny polski rycerz, biorący udział w bitwie pod Grunwaldem, do dziś uznawany za wzór cnót rycerskich?

2. Kiedy rozpoczęły się prace remontowe na Polach Grunwaldzkich, związane z 600. rocznicą bitwy?

3. W którym roku powstał zespół pomnikowy na Polach Grunwaldzkich zbudowany według projektu Jerzego Bandury i Witolda Cęckiewicza?

Odpowiedzi należy przesyłać do 20 lipca 2010 roku.
E-mailem na poczta@naszolsztyniak.pl (temat: Grunwald - konkurs)
Pocztą na Wydawca Olsztyn, ul. Tracka 5, 10-364 Olsztyn

Program Bitwa pod Grunwaldem 2010


Wstęp na imprezy jest bezpłatny
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu

Inscenizacja bitwy - 17 lipca, godz. 14.00

14 lipca (środa)
10.00 – 20.00 - Jarmark średniowieczny (Obóz Rycerski)
15.00 – 17.00 – Turniej gier planszowych
17.00 – 19.00 – Turniej Łuczniczy
19.00 – 22.00 – Grunwaldzki Turniej Miecza Długiego – eliminacje oraz finał. W przerwie pokaz walk w wykonaniu Polskiej Federacji Dawnych Sztuk Walki „FEDER”
22.00 – 24.00 – Grunwaldzki Turniej Drużynowy „5”

15 lipca (czwartek)
10.00 – 20.00 – Jarmark Średniowieczny (Obóz Rycerski - Plac Turniejowy)
10.00 – 12.00 – Próba inscenizacji (Pole Bitwy)
11.00 – 13.00 – Turniej Bojowy Martina – eliminacje cz. 1 (Obóz Rycerski - Plac Turniejowy)
14.00 – 15.45 – Uroczystości Państwowe – Grunwaldzki Apel Prezydencki (Trybuna na Wzgórzu Pomnikowym):
15.45 – 16.30 – Część artystyczna uroczystości państwowych: „Grunwaldzkie Wici” (Wzgórze Pomnikowe)
19.00 – 21.00 - Konny Turniej Rycerski (Obóz Rycerski – Plac Turniejowy)
21.00 – 23.00 – „Msza koronacyjna W.A. Mozarta w 600 rocznicę obchodów zwycięstwa
zjednoczonych wojsk polski i Litwy pod Grunwaldem” (Katedra św. Jakuba w Olsztynie)

16 lipca (piątek)
10.00 – 22.00 - Średniowieczny festyn i jarmark (Obóz Rycerski – Osada Rzemieślnicza)
11.00 – 16.00 - Turnieje, gry i zabawy (Obóz Rycerski – Plac Turniejowy)
16.00 – 19.00 – VI Grunwaldzkie Spotkania z Folklorem (Scena apelowa)
17.00 – 19.00 - Próba inscenizacji (Pole Bitwy)
18.00 – 22.00 – Koncert muzyki folkowej (Obóz Rycerski – Scena u rycerzy), Koncert muzyki dawnej
18.30 – 19.30 – Koncert Grunwaldzki w wykonaniu W-M Filharmonii (Zamek w Ostródzie)
22.00 – 24.00 – Wspólna zabawa z zespołami na powietrzu (Scena apelowa)
22.00 – 24.00 – Kino plenerowe „Krzyżacy” (Wzgórze pomnikowe – Amfiteatr przy muzeum)

17 lipca (sobota)
9.00 – 10.00 – Sejmik Grunwaldzki (Obóz Harcerski – przy Amfiteatrze)
10.00 – 10.45 – Polowa Msza Święta u harcerzy (Obóz Harcerski – Amfiteatr)
11.00 – 13.00 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
11.00 -11.15 – Wystawienie posterunków honorowych przez harcerzy i rycerzy przy Pomniku Grunwaldzkim i masztach z flagami
11.15-11.20 – Uszykowanie pododdziałów wojska, harcerzy, straży pożarnej i rycerzy na Wzgórzu Pomnikowym
11.20 – 11-30 – Zajęcie miejsca na trybunie honorowej przez zaproszonych gości
11.30 – 13.00 - Uroczystości wojskowe i harcerskie
Około godz. 12.50. - meldunek dowódcy uroczystości o zakończeniu apelu
13.00 – 14.00 – Rycerstwo wychodzi w pole – przygotowanie rycerzy do inscenizacji
14.00 – 14.45 – Inscenizacja Bitwy Grunwaldzkiej
14.55 – 16.00 - Koncert Orkiestr Ochotniczej Straży Pożarnej
16.00 - 16.05 - Pokaz lotów samolotów wojskowych ISKRA
16.05 – 17.05 - Występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
17.05 – 18.20 - Występy zespołów folkowych: Carrantuohill, Reelandia
18.10 – 19.10 - Harlem
19.10 - 20.00 - Armia
20.00 – 21.30 – Boys
21.00 – 23.00 – Zanoza, Walerek
23.00 - Wspólna zabawa z zespołami, pokaz sztucznych ogni
23.00 - Festiwal ognia
23.00 - Kino plenerowe „Bursztynowy las”: dokumenty o tematyce krzyżackiej (Wzgórze pomnikowe – Amfiteatr przy muzeum)

18 lipca (niedziela)
9.00 – 15.00 – Jarmark średniowieczny (Obóz Rycerski)
Symboliczne wyjście wojsk na Malbork

Gdzie jest Grunwald i jak dojechać?




Zobacz także mapę Pól Grunwaldzkich na stronie organizatorów

Brak komentarzy: