tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

środa, 12 grudnia 2007

Podróże z wiarą w tle - Meksyk


Matka Boska z GuadalupeDzisiaj w kościele katolickim obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe.

Matka Boska z Guadalupe jest patronką Meksyku. Co roku 12 grudnia 6 mln pielgrzymów odwiedza bazylikę Maryjną w mieście Meksyk. Pielgrzymują przede wszystkim Hiszpanie i Indianie.

Matka Boża z Guadalupe objawiła się azteckiemu Indianinowi Juanowi Diegowi Cuauhtlatoatzin na wzgórzu Tepeyac w okolicach dzisiejszego miasta Meksyk w 1531 roku, gdzie przed wojną stała tam świątynia z najważniejszych bóstw Azteków, bogini ziemi, wiosny i kukurydzy, znanej jako Cihuacoatl (Kobieta - Wąż).

Wtedy to Maryja poleciła mu przekazać wiadomość arcybiskupowi de Zumarradze, a ten oczywiście Diegowi nie uwierzył. Cud się powtórzył następnego dnia i wtedy Maryja dała Diegowi dowód swoich objawień. Nakazała zebrać mu róże (róże w tamtych stronach w ogóle nie występują). Juan Diego zebrał kwiaty w chustę z włókna z kaktusa i zaniósł arcybiskupowi, a kiedy rzucił kwiaty do stóp dostojnika, na chuście pojawił się cudowny obraz Maryi. Budowę bazyliki ku czci patronki kraju rozpoczęto w 1694 roku. Bazylikę skonstruowano w taki sposób, aby wyglądała jak namiot Abrahama na Górze Synaj.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół katolicki. Juan Diego w 1990 roku został beatyfikowany, a w 2002 roku kanonizowany przez Jana Pawła II.

Powszechnie mówi się, że Matka Boska z Guadalupe uchroniła miasto Meksyk przed wielka powodzią w 1629 roku i położyła kres epidemii w 1736 roku.

Najprawdopodobniej nazwa Matka Boża z Guadalupe została przypadkowo zmieniona ponieważ podobne określenie oznacza "depcząca węża". Nazywana jest również (niepoprawnie) jako: Matka Boża z Gwadelupy lub Matka Boża z Guadelupy.

Zdjęcie wizerunku pochodzi ze strony: www.guadalupe.opoka.org.pl


Zobacz również: Lourdes

Brak komentarzy: