wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

poniedziałek, 14 stycznia 2008

Podziemia kredowe w Chełmie


Chełmskie podziemia kredoweChoć byłem w podziemiach już jako dzieciak, to dopiero niedawno wybrałem się na spacer tam zupełnie świadomy tego, na co się szykować. Byłem oczarowany.

Chełmskie podziemia kredowe
, które ostatnio zaczęły mienić się tytułem "Zabytkowa kopalnia kredy", zostały na dobrą sprawę odkryte dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jadąca sobie spokojnie przez Chełm ciężarówka zapadła się pod ziemię...

Okazało się, że wpadła do kredowych podziemi. Od tamtej pory zbadano sporą część labiryntu, ale wciąż Duch Bieluch, zamieszkujący podziemia, kryje przed nogą ciekawskich nieodkryte korytarze. Ponoć prowadzą one od fundamentów domów na chełmskiej starówce po miejscowość Stołpie (15 kilometrów od rynku w Chełmie).

Podziemia powstały w wyniku gospodarności mieszkańców Chełma :) Gospodarny lud wiedział, że kreda jest cenna. Zaczął ją więc wydobywać. Żeby zanadto się ze swoim zajęciem nie wychylać i nie nachodzić za daleko, ludzie kopali kredę we własnych piwnicach. Schodzili coraz głębiej i głębiej.

Okazało się, że jest to zjawisko masowe. Wkrótce sąsiedzi zaczęli dokopywać się do siebie nawzajem. Zaczęły tworzyć się korytarze. Nie obyło się bez kłótni - "nie będzie mi tu sąsiad mojej kredy zabierał!". Wkrótce sieć korytarzy oplotła sporą część miasta.

Podziemia były wykorzystywane również jako schrony przed wojskami, złodziejami i wszelkim złem będącym na powierzchni ziemi. W końcu można było tam spokojnie siedzieć dłuższy czas, bowiem kreda (wapień) przepuszczała wodę, temperatura była w miarę stała i nie taka niska (9 stopni), a korytarze w miejscach złączeń tworzyły przestronne sale.

Wszystko co dobre, się kończy i tak stało się z kopalniami. Władza w XIX wieku zdecydowała, że nie wolno kopać, bo inaczej całe miasto może zapaść się pod ziemię.

Taka jest właśnie historia unikatowego na cały świat zabytku.

Podziemia kredowe w ChełmiePodziemna trasa turystyczna w Chełmie dostępna jest do zwiedzania codziennie przez cały rok poza: Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia oraz 1 stycznia i 1 listopada.

Wejście znajduje się przy ulicy Lubelskiej 55.

Zwiedzanie chełmskich podziemi kredowych:


Godziny wejść: 11.00, 13.00, 16.00 (w lipcu i sierpniu są dodatkowe wejścia)
Zwiedzanie w grupach 20-35 osób, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja

Ceny biletów:
- normalny 12 zł,
- ulgowy dla studentów do 25 roku życia, rencistów i emerytów 9 zł
- ulgowy dla dzieci od 5 roku i młodzieży szkolnej 8 zł

Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży uczącej się od 6 roku życia do 26 lat oraz polskim emerytom i rencistom, posiadaczom karty EURO 26.

Śledź zmiany - Chełmskie Podziemia Kredowe "Labirynt"

Zobacz również:
Chełm - mapa, atrakcje turystyczne


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Hej! Wpadlam tu przez Goldenline:) Bardzo ciekawy blog, gratuluje pomyslu i realizacji :) Pozdrawiam.