tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

poniedziałek, 14 stycznia 2008

Rok czterech cesarzy zaczął się 15 stycznia


Moneta rzymska z wizerunkiem cesarza Galba15 stycznia sporo działo się na świecie. W roku 1559 Elżbieta I została królową Anglii. Ale ciekawsza, zwłaszcza w kontekście naszego nowego przewodnika po Włoszech wydaje się historia starożytnego Rzymu.

W roku 69 zmarł Galba - pierwszy z czterech cesarzy, którzy rządzili w ciągu jednego roku. W zasadzie nie tyle spokojnie zmarł, co został zarżnięty nieopodal Lacus Curtius przez oddział kawalerii. Przed śmiercią Galba miał powiedzieć "Zabijcie mnie, jeśli będzie to z pożytkiem dla Rzymian!". Jak poprosił, tak zrobili. Cesarz naraził się słabymi rządami oraz brakiem wypłat dla pretorianów. Specjalnie nikt nie płakał i jeszcze tego samego dnia Pretorianie obwołali cesarzem Marka Salwiusza Otona.

Ciekawostek nie koniec. 120 osób, które przypisywało sobie zabicie Galby, zrobiło listę i dało ją nowemu cesarzowi. Ten, nie chcąc skończyć jak poprzednik, wymordował ludzi z listy. (Zwyczaj, w nieco mniej drastycznej formie, pozostał w szkołach - gdy Ci, którzy nie uciekają z lekcji, sporządzają listę obecności. Też klasa ich potem nie lubi ;P)

Oton również nie posiedział długo na stołku szefa Rzymian. Wkrótce obalił go Witeliusz, a tego z kolei Wespazjan. Jako że Wespazjan został poparty przez całą armię, był cesarzem dłużej.

Zdjęcie: moneta rzymska z wizerunkiem cesarza Galby.

Dla zainteresowanych:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_czterech_cesarzy
http://www.historica.pl/index.php?action=forumWiecej&dzial_id=25&id=144863&section=rzym&page=7
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=14369


Brak komentarzy: