tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

piątek, 15 lutego 2008

Niezwykła Praga


Praga Brama ProchowaPrzyszła pora na stworzenie nowego przewodnika. Tym razem opowiemy o Czechach, a dokładniej o Pradze. Miasto znamy już całkiem dobrze, gdyż spędziliśmy tam trochę czasu w ubiegłoroczne wakacje.

Praga jest uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast europejskich. Niewątpliwie się z tym zgadzam, zresztą nie ja sam, gdyż w 1992 roku zabytkowe centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Pragi najlepiej zacząć od Starego Miasta. Naszą wędrówkę po nim rozpoczynamy stając u stóp 65 - metrowej Bramy Prochowej.

Brama Prochowa jest jednym z głównych symboli Pragi. Swój obecny kształt zawdzięcza XIX wiecznej rekonstrukcji przeprowadzonej przez Josefa Mockera. Wiele elementów zdobiących bramę jest oryginalna. Oprócz murów, zachowały się też elementy gotyckich zdobień.

Budowę rozpoczęto w XV wieku - dokładnie w 1475 roku. Nie dokończono jej jednak wówczas. Później służyła w XVII i XVIII wieku jako skład prochu. Właśnie dlatego nosi obecnie nazwę Prašná brána, czyli Brama Prochowa. Na wieży bramy można dostrzec figury królów czeskich: Przemysława Ottokara II, Karola IV oraz Jerzego z Podiebradów i fundatora budowli – Władysława II Jagiellończyka.

Informacja dla zainteresowanych: na bramę można się wspiąć. Wejście pod przęsłem, wstęp płatny.

Już niedługo reszta zabytków Pragi. Chwilkę nam zajmie tworzenie tego przewodnika, ale zapewniam, że warto poczekać:)


Brak komentarzy: