środa, 12 marca 2008

Kreta


Kreta WyspaSzperając po internecie za informacjami w jaki sposób pozbyć się kreta z ogródka, wpadłem na pomysł o napisaniu kilka słów nie o krecie - szkodniku, ale o Krecie - wyspie.

Do Grecji należy prawie 2000 wysp i według opinii, każda z nich jest inna. Będąc tam bez trudu można pływać statkami od wyspy do wyspy. Są organizowane specjalne rejsy.

Kreta jest największą i najdalej wysuniętą na południe wyspą Grecji. Ma ona 256 km długości i od 11 do 56 km szerokości. Oprócz wspaniałych kreteńskich plaż, warto zobaczyć ruiny Knossos, Festos, Malii i Kato Zakros.

Grecka amforaStolicą wyspy jest Irakliona, to tutaj znajdują się imponujące budowle greckie, rzymskie i weneckie i bizantyjskie cerkwie. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od pójścia do Muzeum Archeologicznego, aby zapoznać sie z historią wyspy i skąd wzięły się będące na niej wykopaliska i inne cenne budowle.

Na wyspie urodził się słynny Kazantzakis, twórca "Greka Zorby". Według mitologii greckiej na wyspie został zamknięty groźny Minotaur. Wtrącił go do zaprojektowanego przez Dedala labiryncie pod pałacem w Knossos - król Krety Minos.

Mam nadzieję, że kiedyś nam będzie dane zobaczyć to wyjątkowe miejsce.

Zdjęcia z Wikipedii.

Brak komentarzy: