tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

środa, 14 maja 2008

Zwiedzanie Małopolski: Dwór w LaskowejLaskowa dwórWzmianki o wsi Laskowa pochodzą z 1402 roku była ona wtedy własnością rodziny Laskowskich. W roku 1688 zadłużone dobra Laskowa Górna i Dolna zakupił krakowski biskup Jan Małachowski i przekazał Zgromadzeniu Księży Misjonarzy w Krakowie. Przebudowali oni istniejący tam dwór (z 1550 roku), urządzając w nim kaplicę. Księża Misjonarze opiekowali się dworkiem do lat 80. XVIII wieku.

Na początku XIX wieku dwór z zabudowaniami gospodarczymi i ziemią kupili Skrzyńscy, a od nich pół wieku później Żochowscy. W 1924 roku Laskowa trafiła w ręce rodziny Michałowskich. Po wojnie majątek odebrano właścicielom, a źle użytkowany dwór niszczał. Ponad 10 lat temu został odzyskany przez ostatnich właścicieli, państwa Michałowskich i od tego czasu jest systematycznie odnawiany.Dwór w Laskowej jest parterowym budynkiem nakrytym wysokim gontowym dachem łamanym. Ten rodzaj nakrycia budynku określany jest dachem polskim, w typie zwanym krakowskim. Dwór rozplanowany jest w formie prostokąta podzielonego na trzy podłużne trakty, z sienią pośrodku i pokojami mieszkalnymi po obu stronach, znaczną część traktu północnego zajmuje dawna kaplica [tekst na podstawie książki Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego].

Dwór w Laskowej był obiektem Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulurowego w 2004 roku. Zwiedzony przez nas w 2006 roku.

Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

W celu uzgodnienia terminu zwiedzania dworu w Laskowej należy zadzwonić pod numer telefonu: (0-18) 333-30-40.

Zobacz: Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (2004 rok)1 komentarz:

DWOR-Laskowa pisze...

Gratuluje utworzenia praktycznego przewodnika i umieszczenie w nim Dworu w laskowej,zwiedzanie po uprzednim ustaleniu terminu zwiedzania--telefon 18-3333-040,faktyczny rok budowy DWORU-1550,zwracamy sie z prosba do wlascicieli tego przewodnika o umieszczenie numeru telefonu odnosnie terminow zwiedzania w opisie dworu,.Z podziekowaniem -Piotr Michalowski herbu Jasienczyk