tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

wtorek, 13 maja 2008

Zwiedzanie Małopolski: Pałac Stadnickich w Nawojowej


Pałac Stadnickich NawojowaPałac Stadnickich w NawojowejPałac Stadnickich w Nawojowej


Nawojowa to położona przy drodze z Nowego Sącza do Krynicy miejscowość, założona w XV wieku przez Piotra Nawojowskiego. Między 1580 a 1590 rokiem Nawojowski postawił tutaj murowany dwór.

W 1595 roku dobra nawojowskie przeszły w ręce Grzegorza Branickiego, a w 1601 roku stały się własnością Lubomirskich. Później przez jakiś czas należały do Sanguszków i powróciły do Lubomirskich. W 1763 roku właścicielem Nawojowej został Józef Massalski, który sprzedał ją w 1799 roku hrabiemu Franciszkowi Stadnickiemu. Jego potomkowie rozbudowali rezydencję i powiększyli park będący wokół niej. Stadniccy władali Nawojową aż do lat 40. XX wieku.


Nawojowa Pałac StadnickichW czasie II wojny światowej w pałacu stacjonowały wojska okupantów, a w 1945 roku majątek Stadnickich przejęło państwo. Od 1982 roku mieściła się tutaj siedziba Państwowego Technikum Hodowlanego, a obecnie znajduje się Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Starsza część
Pałacu Stadnickich, zawierająca w sobie renesansowy dwór Piotra Nawojowskiego jest dwupiętrowa, z przyporami i wieżyczkami na narożach. W piwnicach zachowały się kamienne sklepienia, na wyższych piętrach portale, piece i posadzki, a w niektórych pomieszczeniach malowane plafony. Zachodnie, nowe skrzydło wzniesione zostało w układzie trzytraktowym. Po kilku przebudowach pod koniec XIX i na początku XX wieku ma ono charakter modernistyczny z elementami neogotyku [tekst na podstawie książki Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego].

Pałac Stadnickich w Nawojowej był obiektem Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w 2005 roku.

Brak komentarzy: