wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

czwartek, 27 listopada 2008

Willa Decjusza w Krakowie


Willa Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie jest jednym z najbardziej znanych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Budynek willi powstał w latach trzydziestych XVI w. z inicjatywy Justusa Ludwika Decjusza, sekretarza króla Polski Zygmunta I. Rezydencja wzorowana była na modnych w ówczesnej Europie posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu, będących miejscem wypoczynku, spotkań i dysput filozoficznych. Budowlę na rzucie prostokąta, wznieśli około 1535 roku włoscy budowniczowie: Bernardino Zanobi de Giannotis z Rzymu, Jan Cini ze Sieny i Filip z Fiesole.

Willa została usytuowana na wschodnim stoku wzgórza i zwrócona elewacją frontową w kierunku Krakowa. Z tego okresu zachowały się, widoczne z tarasu na parterze, dwa okienka piwniczne o obramieniach kamiennych, z otworami na ukośnie osadzoną kratę. W obecnej piwnicy, a dawnym przyziemiu, zachował się zespół sześciu prostych portali kamiennych oraz kamienny węgar okna, który posiada bogate renesansowe profilowanie i wykute gniazda do osadzania krat. Przypuszcza się, że założenie ogrodowe składało się z dwóch części - większego ogrodu kwaterowego oraz drugiego w typie "giardino secreto". Uzupełnieniem ogrodów były stawy usytuowane od strony rzeki Rudawy. Przyległe zalesione wzgórza stanowiły kompozycyjne dopełnienie zespołu. Obecna trzykondygnacyjna, arkadowa loggia rozpięta między dwiema wieżami alkierzowymi, jest w całości efektem przebudowy dokonanej przez Stanisława Lubomirskiego w pierwszej ćwierci XVII w.

Zespół pałacowo-parkowy obejmuje obecnie budynek Willi Decjusza oraz dwie oficyny: Dom Łaskiego i Dom Erazma a także otaczający je Park Decjusza.

Willa Decjusza KrakówWilla Decjusza Kraków

Willa Decjusza Kraków
Willa Decjusza Kraków
Willa Decjusza Kraków
Willa Decjusza Kraków
Willa Decjusza Kraków
Willa Decjusza Kraków

Od 1996 roku budynek jest siedzibą Stowarzyszenia Willa Decjusza. Stowarzyszenie jest pomysłodawcą "Szlaku Renesansu w Małopolsce".

Willa Decjusza Kraków


Do Willi Decjusza można dojechać komunikacją miejską MPK Kraków:

- linia 103 (przystanek początkowy Cracovia, docelowy Stara Wola)
- linie 102, 152, 192, 292, 902 (przystanek docelowy Sielanka, trasa do willi prowadzi przez Park Decjusza).

Mapa dotarcia do Willi Decjusza w Krakowie:Zobacz: Szlak Renesansu w Małopolsce 2008

Brak komentarzy: