wtorek, 25 listopada 2008

XI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2009


Wybierasz się na Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego? Zobacz program, trasy oraz obiekty XI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2009.

Małopolskie Dni Dziedzictwa KulturowegoZwiedzanie Małopolski podczas MDDK wygląda następująco:
Dąbrowa Tarnowska, synagoga i Dom Modlitwy (powiat tarnowski)
Imbramowice, klasztor ss. Norbertanek i elementy zabudowy wsi (gmina Trzyciąż, powiat olkuski)
Kraków, dawny gmach Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń „Florianka” (Aula „Florianka” należąca do Akademii Muzycznej oraz pomieszczenia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, ul. Basztowa 6-8)
Kraków, kościół i klasztor oraz szpital Zakonu Bonifratrów (ul. Trynitarska 11)
Kraków, kościół pw. św. Bartłomieja (os. Podwawelskie)
Krzeszowice, architektura uzdrowiskowa – pałac Vauxhall, łazienki „Zofia” i park zdrojowy (powiat krakowski)
Krzeszowice, kościół pw. św. Marcina (powiat krakowski)
Łęg Tarnowski, dwór (gmina Żabno, powiat tarnowski)
Odporyszów, Muzeum Jana Wnęka (gmina Żabno, powiat tarnowski)
Pisary, zabudowania dawnego folwarku (gmina Zabierzów, powiat krakowski)
Ściborzyce, dwór Popielów i źródło „Jordan” (gmina Trzyciąż, powiat olkuski)
Wysocice, kościół pw. św. Mikołaja (gmina Gołcza, powiat miechowski)


Trasy zwiedzania:

Trasa 1

W Krakowie zachęcamy do odwiedzin osiedla Podwawelskiego (dawny Ludwinów leżący poza granicami Krakowa), gdzie znajduje się niewielki barokowy kościółek pw. św. Bartłomieja. Następnie proponujemy udać się na ulicę Basztową 6-8 do utrzymanego w stylu neorenesansowym gmachu, którego prawdziwą perłą jest Aula „Florianka”. Z centrum łatwo dotrzeć na Kazimierz, gdzie w pobliżu Wisły znajduje się zespół obiektów należących do Zakonu Bonifratrów, wśród nich barokowy kościół ze wspaniałą późnobarokową fasadą, przylegające do kościoła zabudowania klasztorne z przyklasztornym ogrodem oraz budynek szpitalny autorstwa Teodora Talowskiego.

Trasa 2

Do miejscowości Krzeszowice najszybciej dotrzesz koleją, a wysiadając na dworcu warto zatrzymać się na chwilę i posilić krakowsko-wiedeńskim śniadaniem. Można także dojechać autobusem MPK Kraków linii 278 z Bronowic Małych. W centrum Krzeszowic zachęcamy do zwiedzania zabytkowej architektury uzdrowiskowej, m.in. klasycystycznego pałacu Vauxhall, łazienek „Zofia” nazwanych od imienia właścicielki majątku – Zofii Potockiej – i drewnianej willi „Japonka”, w której krzeszowiccy kuracjusze spotykali się przy popołudniowej kawie. W niewielkiej odległości od obiektów uzdrowiskowych znajduje się kościół pw. św. Marcina, uznawany za najbardziej udany projekt w całej twórczości słynnego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla (1781-1841). Warto na koniec wybrać się do wsi Pisary, aby obejrzeć budynki stanowiące niegdyś część rozległego zespołu dworskiego: XIX-wieczny spichlerz, ruiny browaru z 1. poł XIX w. oraz XVII-wieczny piętrowy lamus.

Trasa 3

Wybierającym się na tę trasę proponujemy wizytę w Imbramowicach w klasztorze ss. Norbertanek oraz zachęcamy do obejrzenia wybranych elementów zabudowy wsi, wśród których na uwagę zasługują tzw. Biały Domek, pełniący dawniej funkcję przytułku dla biednych, kapliczka słupowa z arkadkami z czerwonej cegły oraz założony w 1820 r. cmentarz otoczony kamiennym murem z klasycystyczną, murowaną bramą pochodzącą z 1848 r. Kierując się drogą na wschód, dojedziemy do Ściborzyc, gdzie niedaleko od drogi znajduje się dwór Popielów, zaprojektowany z rozmachem przez Teodora Talowskiego, zbudowany w latach 80. XIX w. Na terenie majątku znajduje się także wywierzysko zwane źródłem „Jordan”, znane z niezwykle przejrzystej wody o szmaragdowym odcieniu. Zwieńczeniem tej trasy jest kościół romański pw. św. Mikołaja w Wysocicach, zbudowany najprawdopodobniej na początku XIII w. jako fundacja rycerska, również o znaczeniu obronnym.

Trasa 4

Zabytki tej trasy znajdują się w okolicach Tarnowa. Zachęcamy do zwiedzenia Łęgu Tarnowskiego i znajdującego się w nim dworu, który wraz z otaczającym go parkiem i przyległymi gruntami nosił nazwę Partyń. Kierując się drogą na północ, można dotrzeć do Sanktuarium w Odporyszowie, przy którym powstało Muzeum Jana Wnęka, ludowego wynalazcy, nieudokumentowanego prekursora lotnictwa i wspaniałego rzeźbiarza, którego zachowane prace można podziwiać w udostępnionej galerii. Trasa kończy się w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie znajduje się okazała synagoga – jeden z najwspanialszych obiektów architektonicznych, jaki pozostał po dawnych mieszkańcach Dąbrowy. Obecnie synagoga poddawana jest gruntownym pracom remontowym i zwiedzanie jej wnętrza będzie niemożliwe. Niemniej warto tutaj przyjechać i obejrzeć równie ciekawe pamiątki kultury żydowskiej: Dom Modlitwy oraz kirkut.

Wszystkie informacje pochodzą ze strony Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Program XI Małopolskich Dni Dziedzictwa
XI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - 16 i 17 maja 2009 rok

Przeczytaj także o innych edycjach MDDK w Małopolsce:
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Brak komentarzy: