XI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego były okazją do zwiedzenia kościoła świętego Marcina w Krzeszowicach.
Kościół parafialny położony jest pomiędzy rynkiem Krzeszowic a pałacem Potockich (nowym pałacem) w otoczeniu parku zdrojowego i miejskiego. Fundatorami świątyni byli Artur i Zofia Potoccy, którzy odziedziczyli Krzeszowice po Izabeli Lubomirskiej.
Pierwszego projektu wzniesienia kościoła w 1823 roku podjął się Karl Friedrich Schinkel. Prace przy budowie zostały jednak przerwane z powodu śmierci Artura Potockiego. W 1840 roku dzięki Hoffbauerowi wznowiono prace budowlane, które ukończono w 1872 roku.
Świątynia pw. świętego Marcina wykonana jest z cegły, na planie krzyża łacińskiego z kaplicami bocznymi, nad którymi znajdują się wieże. Ściany boczne przecinają wysokie okna z witrażami. W ołtarzu głównym mieści się obraz Santiego di Tity "Pokłon Trzech Króli" z 1596 roku.
Na fasadzie kościoła umieszczono rzeźby czterech Ewangelistów, rozetę oraz herby fundatorów: Pilawa Potockich (na zdjęciu) i Korczak Branickich. Fasada zwieńczona jest szczytem z balustradą i wieżyczkami w narożach, natomiast pośrodku stoi figura świętego Michała Archanioła.
Zobacz:
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (2009 rok)
Zabudowa uzdrowiskowa w Krzeszowicach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz