wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

niedziela, 17 maja 2009

Małopolska: Zabudowa uzdrowiskowa w Krzeszowicach [zdjęcia]


Krzeszowice dzięki rodzinie Czartoryskich stały się uzdrowiskiem. W latach 70. XVIII wieku książę August Czartoryski wybudował tu pierwsze budynki i urządzenia kąpielowe. Kolejne obiekty realizowała jego córka - księżna Izabela Lubomirska. W latach 1783 - 1789 wzniesiono pałac Vauxhall do celów rozrywkowych kuracjuszy. Obecnie w pałacyku mieści się ośrodek kultury i galeria wystawiennicza. Zobacz jak wygląda ta małopolska miejscowość - przygotowaliśmy dla Ciebie zdjęcia zabudowy uzdrowiskowej Krzeszowic.

Krzeszowice Pałac Vauxhall
Krzeszowice
Krzeszowice Zabudowa uzdrowiskowa
Krzeszowice Pałac

W 1819 roku niedaleko pałacu powstały łazienki nazwane najpierw "Zielonymi", a od XIX wieku - "Zofia". Łazienki do chwili obecnej utrzymują swoją funkcję, leczy się w nich osoby z reumatyzmem.

Krzeszowice Łazienki Zofia
Krzeszowice Uzdrowisko

Obok łazienek i pałacu Vauxhall znajduje się park zdrojowy w Krzeszowicach, przez który przepływa rzeka Krzeszówka. Na terenie parku znajduje się Zdrój Główny oraz kapliczka "Pod Twoją Obronę", w której mieści się zbiornik wody siarczanej.

Krzeszowice Park Zdrojowy
Krzeszowice Zdrój
Krzeszowice Kapliczka
Kapliczka w Krzeszowicach
Park zdrojowy w Krzeszowicach
Park Zdrojowy Krzeszowice

W okolicach parku stoi drewniana willa "Japonka", w której niegdyś krzeszowiccy kuracjusze spotykali się przy popołudniowej kawie.

Krzeszowice Willa Japonka
Krzeszowice Willa


Zobacz również:
Kościół świętego Marcina w Krzeszowicach
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (2009 rok)

Brak komentarzy: