wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

niedziela, 17 maja 2009

Pisary: Dawne zabudowania dworskie [zdjęcia] - Małopolska


Pisary to wieś w Małopolsce, którą warto odwiedzić wybierając się na wakacje w tym regionie. Wśród ciekawych miejsc znajdziemy byłe tereny dworskie, które przypomną nam historię tych okolic. Na zabudowania dawnego folwarku w Pisarach składają się: spichlerz i stodoła, lamus oraz browar.

Spichlerz z XIX wieku służył niegdyś do przechowywania zboża. Był połączony z dwoma budynkami - stodołą i oborą. Obecnie spichlerz i stodoła stoją na terenie prywatnego parku. Spichlerz z okazałą bramą wjazdową zdobiony jest późnoklasycystyczną dekoracją architektoniczną.

Pisary Spichlerz
Pisary Dawne zabudowania dworskie
Zabudowania dworskie Pisary
Pisary Zabudowania dworskie
Pisary Dwór
Pisary
Dwór w Pisarach
Spichlerz w Pisarach

Lamus z XVII wieku był pierwotnie budynkiem mieszkalnym i skarbcem. Pełnił również funkcje "dworu" rycerskiego. Po wybudowaniu nowego dworu stracił swoją rolę mieszkalną i zaczęto przechowywać w nim żywność. Lamus jest budynkiem murowanym, piętrowym, z drewnianym gankiem i schodami od strony frontowej. Budynek nakrywa gontowy dach namiotowy, poniżej którego znajduje się profilowany gzyms oraz dekoracyjny, malowany pas z motywem wstęgowym.

Pisary Lamus
Lamus w Pisarach Małopolskie
Pisary Lamus Małopolska
Pisary Dawny lamus
Lamus Pisary
Stara lampa
Lamus
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Pisary posiadają również własną historię związaną z piwem. Blisko przebiegającej przez południową część Pisar linii kolejowej Kraków - Katowice, znajdują się zabudowania dawnego browaru. Pierwotnie stały tutaj dwa duże budynki browaru, lecz do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden i w bardzo złym stanie technicznym. Kamienno-ceglany budynek pochodzi z XIX wieku. Jest to obiekt wybudowany na planie prostokąta z niezwykłym łamanym dachem.

Pisary Browar
Browar Pisary
Pisary Dawny browar
Pisary Historia

Masz zdjęcia, na których widać dawne zabudowania dworskie w Pisarach? Napisz do nas i załącz foto - z chęcią je opublikujemy!

Zobacz też: Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (2009 rok)

5 komentarzy:

rzbik pisze...

w dniu 16.05.2009 wszyscy przybyli do Pisar

miało być fajnie i było z wyjatkiem na pozór błahego incydentu podeszliśmy 2 rodzinami na poczęstunek do pań z pisarskiego koła gospodyń i jakież zdziwienie kiedy smakowaliśmy nalewek padł komentarz żeby nie pić tyle bo nie jestesmy sami zaznaczam że miarki do nalewek były wielkości ok.100ml pani która dopuściła sie tego komentarza to janina k celowo pisze z małej litery bo ta osoba zhańbiła polska kulturę gościnności i dobrego smaku.

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

Słyszałeś kiedyś takie słowo jak degustacja???
Poszukaj sobie znaczenia tego słowa bo odnoszę wrażenie ze nie wiesz co to jest.
A jeśli się chciałeś opić to tak jak ktoś wcześniej napisał trzeba było się udać do sklepu kupić co trzeba i się opić!!!
A to że jesteś zupełnie pozbawiony kultury i rozumu to wszyscy wiedzą i nie trzeba nic dopowiadać.
To co napisałeś to świadczy tylko o Tobie.

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

Oj w LAMUSIE nie jedna impreza była - ale się tam piło!! Sylwestry, 18-tki - oj działo się działo.

Pozdrawiam