poniedziałek, 23 marca 2009

Zwyczaje i tradycje wielkanocne


Tradycje wielkanocne, tradycja wielkanocŚwięta Wielkanocne poprzedza Wielki Post, trwający 40 dni. Zaczyna się w Środę Popielcową. Wcześniej jednak, w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, tradycyjnie obchodzony jest Tłusty czwartek.

Święta poprzedza Wielki Tydzień. Rozpoczyna się w Niedzielę Palmową.

Następnie obchodzony jest Wielki Czwartek na pamiątkę ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii (rozpoczyna Triduum Paschalne). W Wielki Piątek nie odprawia się mszy tylko liturgię na cześć Męki Pańskiej. Wielka Sobota to dzień skupienia. W tym dniu święci się pokarmy. Po Triduum Paschalnym rozpoczyna się Wigilia paschalna i Niedziela Wielkanocna.

Poniedziałek Wielkanocny zwany jest Śmigusem-dyngusem, Lanym Poniedziałkiem, Polewanką oraz dniem świętego Lejka. Tradycja nakazuje tego dnia polewać się wodą (symbolizuje budzenie się przyrody do życia).

Zwyczaje i tradycje Wielkanocne:Imprezy w okresie Wielkanocnym:Inne:

Święta Wielkanocne zawsze przypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca, która następuje po równonocy wiosennej.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Uwielbiam te zwyczaje wielkanocne: święcenie jajek i święconki, poranną rezurekcję, a nawet śmigusa-dyngusa - czyli "lany poniedziałek" ;