gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

piątek, 8 maja 2009

Kościół w Sękowej (UNESCO)


Kościół świętych Filipa i Jakuba w Sękowej został wzniesiony w 1520 roku. W wieku XVIII dobudowano niską wieżę, wieżyczkę sygnaturkową, soboty oraz położono kamienną posadzkę wokół obiektu.

Kościół SękowaSzlak Architektury Drewnianej Kościół Sękowa

Jest to późnogotycki kościół o konstrukcji zrębowej z modrzewiowych bali. Wewnątrz świątyni znajduje się późnorenesansowy ołtarz główny z XVII wieku. Ołtarz składa się z obrazu przedstawiającego świętych: Mikołaja, Benedykta i Antoniego oraz z figur świętych Piotra i Andrzeja. Neogotycka polichromia kościoła pochodzi z 1888 roku.

Drewniany kościół w Sękowej został w 2003 roku wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Należy również do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Kościół świętych Filipa i Jakuba w SękowejSzlak Architektury Drewnianej Kościół w SękowejDrewniany Kościół SękowaDrewniany Kościół w Sękowej

Zobacz:

Filmik o drewnianym kościele w Sękowej

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (1999 oraz 2006 rok)
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce (Sękowa)3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Zdjęcia z wnętrza kościoła w Sękowej można zobaczyć na przykład tutaj.

Praktyczny Przewodnik Turystyczny pisze...

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o podobnych obiektach, możecie przeczytać informację o małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Unknown pisze...

Niesamowita perełka architektury drewnianej Małopolski właśnie wróciłem i jestem pod ogromnym wrażeniem oprowadza bardzo miła pani przewodnik Polecam odwiedzić 🙂