tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

czwartek, 16 lipca 2009

Uzdrowisko Kraków - Swoszowice


Historia uzdrowiska w Swoszowicach sięga XIV wieku. Wydobywano tu olbrzymie ilości siarki. Wodę, która pozostawała w kopalni po wybraniu siarki, stosowano do leczenia. Płyn miał ratować nawet od zaraz. W XIX wieku teren Swoszowic kupił Feliks Radwański, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zbudował dom zdrojowy o nazwie "Łazienki". Przez lata było to miejsce odbudowy zdrowia i relacji towarzyskich. Po tym, jak uzdrowisko straciło na znaczeniu po 1831 roku, dopiero dr Józef Dietl ożywił je. Doprowadził do wzniesienia Nowych Łazienek, domu letniego, restauracji, sal zabaw. Dopiero od 2003 roku budynki są sukcesywnie odnawiane. Obecnie z leczniczych kąpieli korzysta tu nawet czterystu pacjentów dziennie.

Leczy się tutaj choroby reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, neurologiczne i dermatologiczne. Siarka jest ważnym pierwiastkiem dla organizmu. Kąpiel w niej i wdychanie siarkowodoru przyspiesza oczyszczanie organizmu. Obniża poziom złego cholesterolu i kwasu moczowego. Wody siarczanowo-wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe i siarczkowe wytworzyły się tu już 50 tysięcy lat temu. Wykorzystuje się dwa źródła - "Zdrój Główny" i "Napoleon".

W ofercie uzdrowiska znajdują się: zabiegi lecznicze, wczasy lecznicze, pobyt sanatoryjny komercyjny lub sam pobyt komercyjny.

Uzdrowisko Swoszowice Kraków uzdrowiska w MałopolsceUzdrowisko Swoszowice Kraków uzdrowiska w Małopolsce
Uzdrowisko Swoszowice Kraków uzdrowiska w Małopolsce
Uzdrowisko Swoszowice Kraków uzdrowiska w Małopolsce

Dojazd:
Komunikacja miejska Kraków, linie:
- z Borku Fałęckiego (145, 214, 215, 225, 265) przystanek docelowy Zdrojowa
- z Łagiewnik (155) przystanek docelowy Zdrojowa
- z Kurdwanowa (155, 135) w przypadku lini 135 przystanek docelowy Swoszowice Sklep

Adres:

Uzdrowisko Kraków Swoszowice, ul. Kąpielowa 70, Kraków

Telefony:
Centrala: (12) 254-78-00
Biuro Usług: (12) 254-78-46
Rezerwacje pobytów z NFZ: (12) 254-78-36
Rezerwacja pobytów leczniczych pełnopłatnych: (12) 254 78 13

Strona www, email: uzdrowisko@uzdrowisko.krakow.pl

Zobacz: Uzdrowiska w Małopolsce


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

nie polecam pobytu w tym osrodku powinni go zamknac jak najszybciej i sanepid tez polozyc piecze nad jadlodalnia obsluga to istne dno
jedzenie okropne podaja stare jedzenie lub nie wiadomo co to jest jedynie dobre sa zabiegi nic wiecej baza noclegowa zostawia duzo do zyczenia
pisze to bo chce uchronic was przed rozczarowaniem i innymi powiklaniami zdrowotnymi bylem tam 3 tyg i jesli bym wiedzial nie przyjechal bym tu wcale !!!