tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

czwartek, 16 lipca 2009

Kościoły na ulicy Grodzkiej w Krakowie


Ulica Grodzka w Krakowie jest jedną z najstarszych ulic miasta. Biegnie z Rynku Głównego pod Wawel i jest częścią Drogi Królewskiej. Na Grodzkiej znajdują się cztery kościoły: Kościół św. św. Piotra i Pawła, Kościół św. Andrzeja, Kościół św. Marcina oraz Kościół św. Idziego. Zobacz zdjęcia z Krakowa z ulicy Grodzkiej zawierające kościoły.

Ulicę Grodzką przecina, na Placu Wszystkich Świętych, ulica Franciszkańska (z Kościołem św. Franciszka z Asyżu i zakonem Franciszkanów, a także Kurią Metropolitalną) oraz ulica Dominikańska (z Bazyliką Trójcy Świętej i Klasztorem Dominikanów).

Kościół Świętych Piotra i Pawła w Krakowie


Był pierwszą świątynią barokową w Krakowie. Budowę bazyliki, służącej jezuitom, rozpoczęto w 1596 roku. Fasada z dolomitu przypomina rzymski kościół Santa Susana Carla Maderny. Ogrodzenie, przed wejściem do kościoła, zdobią rzeźby apostołów wykonane w roku 1722 przez Dawida Heela (obecnie stoją kopie tych XVIII-wiecznych). Wnętrze zdobią sklepienia Giovanniego Battisty Falconiego oraz późnobarokowy ołtarz główny z 1735 roku z obrazem Józefa Brodowskiego. W podziemiach pochowany jest ksiądz Piotr Skarga.

Kościoły Kraków Grodzka
Kościoły w Krakowie
Kościół Świętych Piotra i Pawła w Krakowie
Kraków ulica Grodzka

Kościół Świętego Andrzeja w Krakowie


Zbudowany został w latach 1079-1098. W 1320 roku kościół otrzymały klaryski, które przywędrowały z Grodziska koło Skały. Za kościołem powstały wówczas zabudowania klasztorne. Romańska bryła kościoła zachowała się do dnia dzisiejszego.

Kościoły na ulicy Grodzkiej
Kościół Świętego Andrzeja w Krakowie
Kraków Kościów Św. Andrzeja
Grodzka Kraków Świątynie
Świątynie Kraków
Kościoły Kraków

Kościół Świętego Marcina w Krakowie


Jest kościołem ewangelickim i mariawickim. Został zbudowany między 1637 a 1640 rokiem w stylu wczesnego baroku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Henryka Siemiradzkiego z 1882 przedstawiający Chrystusa uciszającego burzę.

Kościół Świętego Marcina w Krakowie
Krakowskie Kościoły

Kościół Świętego Idziego w Krakowie


Jest świątynią gotycką, zbudowaną prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku. Kościołem opiekują się ojcowie Dominikanie. Przed wejściem do kościoła, na Placu Świętego Idziego, znajduje się Krzyż Katyński.

Kościół Świętego Idziego w Krakowie
Krzyż Katyński KrakówPrzewodnik po Krakowie [zdjęcia]

Kraków zdjęcia

Obejrzyj wspaniałe fotografie z Krakowa w wysokiej jakości! Wiele miejsc nowoczesnych i zabytki. Sprawdź!

Brak komentarzy: