piątek, 14 sierpnia 2009

Biskupin Osada - informacje praktyczne


BiskupinStarożytna Osada w Biskupinie została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcera.

W 1934 roku na terenie grody zaczęły się badania wykopaliskowe. Dowiedziono, że Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od około XIV wieku p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do około V wieku p.n.e.

Na podstawie badań drewnianych bali stwierdzono, że Gród w Biskupinie powstał najprawdopodobniej w 738 roku p.n.e. Założono go na podmokłej wyspie na Jeziorze Biskupińskim, obecnie półwysep.

Na półwyspie zrekonstruowano jedynie fragment osiedla. Najbardziej charakterystycznym z nich jest brama. Po jej obu stronach znajdują się dwa odcinki wału oraz falochron.

Znajduje się tu również muzeum, a w każdym trzecim tygodniu września odbywa się na terenie Grodu w Biskupinie festyn biskupiński.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie można zwiedzać przez cały rok, w godzinach od 8.00 do 18.00 (w okresie zimowym do zmroku). Czas zwiedzania wynosi około 2 godzin.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie - cennik:


- bilet wstępu normalny: 8 zł
- bilet wstępu ulgowy: 6 zł
- lekcje muzealne (lepienie naczyń, wyrób paciorków, tkanie i przędzenie,życie codzienne mieszkańców Biskupina i inne): dorośli oraz dzieci: 6 zł
- rejs statkiem "Diabeł Wenecki": 6 zł
- koszt wynajmu przewodnika:
  • w języku polskim: 60 zł
  • w języku angielskim: 120 zł
  • w języku niemieckim: 120 zł
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie prosi o wcześniejsze zarezerwowanie przewodnika telefonicznie bądź drogą elektroniczną, tel. (52) 30 25 055 codziennie od godziny 9.00 do 17.00, tel/fax. (52) 30 25 420 od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 15.00

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zabrania wykonywania zdjęć oraz realizacji filmów na terenie rezerwatu do celów publikacji naukowych, komercyjnych, reklamowych bądź internetowych bez zgody Dyrekcji Muzeum lub osoby upoważnionej. Fotografowanie na terenie rezerwatu bez prawa publikacji (w celach prywatnych) nie wymaga zgłoszenia.

Śledź zmiany - Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Dojazd do Biskupina:

Biskupin położony jest 5 km na wschód od międzynarodowej drogi E5, biegnącej przez Poznań, Gniezno, Żnin i Bydgoszcz do Gdańska, 10 km na południe od Żnina.

Od maja do września pomiędzy Żninem a Gąsawą, przez Wenecję i Biskupin, kursuje kolejka wąskotorowa. Podróż ze Żnina do Biskupina trwa około 40 min. Rozkład jazdy kolejki oraz cennik biletów - link

Mapa dojazdu do Biskupina:
Zdjęcie pochodzi z Wikipedii - autor Matrix0123456789

Brak komentarzy: