tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

poniedziałek, 16 listopada 2009

Targi Bożonarodzeniowe - Kraków 2009


Zobacz też:
Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie 2014
Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie 2011

Targi Bożonarodzeniowe Kraków 2009

Targi Bożonarodzeniowe 2009 w Krakowie rozpoczną się 27 listopada i potrwają do 27 grudnia 2009 roku. Oczywiście w Rynku Głównym w Krakowie po stronie Wieży Ratuszowej.

Zdjęcia z Targów Bożonarodzeniowych.


Program Targów Bożonarodzeniowych:

29 listopada (niedziela) o godz. 12:00 - uroczyste otwarcie Targów Bożonarodzeniowych oraz prezentacja dukata krakowskiego. Dukaty bite przez jedną z czołowych mennic na świecie – Mennicę Polską S.A. zostaną wyemitowane w wersji złotej, srebrnej oraz mosiężnej i bimetalowej. Dodatkową atrakcją uroczystości będą pokazy tańców dworskich oraz walk rycerskich. Za sprawą prowadzących: red. Leszka Mazana i red. Mieczysława Czumy mieszkańcy Krakowa dowiedzą się dlaczego w Krakowie jest tak dużo gołębi. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego będą rozdawać publiczności talary zrobione z piernika.

Także 29 listopada, od wczesnych godzin porannych, dzieci będą wysyłały listy do Świętego Mikołaja. Kupony z listami będą umieszczone w Dzienniku Polskim w dniach 27 i 28 listopada, będzie je można wrzucać do specjalnie przygotowanej skrzynki, umieszczonej na estradzie, do godz. 11.30 - 29 listopada.

3 grudnia (czwartek) o godz. 10.00, pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. O godz. 12.00 spod pomnika wyruszy pierwszy Krakowski Korowód Szopek. Twórcy przejdą wzdłuż Sukiennic na estradę pod Ratuszem, gdzie ustawią swoje szopki. Po prezentacji przejdą przez bramę targów przy ulicy Szewskiej do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. O godz. 14.00 na scenie wystąpi kapela Jana Nowaka „Krakusy”.

4 grudnia (piątek) przez miasto przejdzie pochód ok. 100 Mikołajów organizowany przez młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Pochód wyruszy z placu Matejki ok. godz. 17.00, minie pomnik Grunwaldzki, pomnik Mikołaja Kopernika i pomnik Mikołaja Zyblikiewicza oraz restaurację Mikołaja Wierzynka. Około godz. 18.00 zatrzyma się pod Urzędem Miasta Krakowa, gdzie powita specjalnego gościa - Świętego Mikołaja z Rovaniemi, z Laponii. Następnie część Mikołajów uczestniczących w paradzie odprowadzi Mikołaja na plac Jana Nowaka Jeziorańskiego, przed hotel Andel’s, gdzie będą życzyć mu spokojnej nocy. Po powrocie na Rynek, na scenie nastąpi przekazanie figury Świętego Mikołaja, wykonanej z piernika przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego reprezentantowi Urzędu Miasta Krakowa (figura Mikołaja pozostaje na scenie do 6 grudnia), a następnie zostanie przewieziona do holu Urzędu Miasta Krakowa.

W dniu Świętego Mikołaja – 6 grudnia (niedziela) o godz. 8.30 organizatorzy
zapraszają dzieci w czapeczkach mikołajowych pod Hotel Andel’s, aby obudziły Świętego Mikołaja. O godz. 16.00 na scenie Targów Bożonarodzeniowych rozpocznie się impreza mikołajowa, której będą towarzyszyć występy, gry i konkursy dla dzieci, nie obędzie się też bez specjalnych niespodzianek. Chętni rodzice i opiekunowie mogą przekazać organizatorom prezenty, które będzie wręczał Święty Mikołaj (w tej sprawie należy 6 grudnia w godz. 10.00-14.00 skontaktować się z biurem targów) Dodatkowo mikołajowa ekipa fotograficzna będzie robiła zdjęcia ze Świętym Mikołajem, które będzie można nabyć w biurze targów w dniach 6-7 grudnia.

12 grudnia (sobota) na estradzie, w ramach międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami", zobaczymy młodych artystów z Bratysławy, Brna, Lwowa oraz Krakowa. Projekt ten, służy wzajemnemu poznaniu kultur różnych krajów, jak i pogłębieniu procesu integracji europejskiej. Prezentacje te odbędą się również 11, 15, 16, 17, 18 grudnia. Tradycją targów jest także prezentacja dorobku artystycznego podkrakowskich gmin. Tym razem zaprezentują się goście z Zielonek (5 grudnia, sobota) oraz Wieliczki (13 grudnia, niedziela).

W piątek 18 grudnia o godz. 18.00 grupa teatralna „ADALEX” przedstawi Jasełka wg Lucjana Rydla. Barwne widowisko ożywione polską tradycją doskonale wprowadzi w nastrój świątecznej miłości i radości, której źródłem jest betlejemska stajenka.

Najbarwniejszą imprezą Targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział ok. 14 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Zespoły spotkają się 19 grudnia (sobota) o godz. 11.15 pod Barbakanem i przejdą ulicą Floriańską i wokół Rynku na estradę, gdzie wraz z publicznością zaśpiewają kolędy. Potem każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach na Targach Bożonarodzeniowych.

Nowością na tegorocznych Targach będzie organizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego, w dniach 18-21 grudnia, Wigilijny Małopolski Smak. Spotkanie będzie okazją do ostatnich przedświątecznych zakupów. Na stoiskach wystawców ustawionych w namiotach na Rynku Głównym pojawią się m.in. tradycyjne wędliny, wyroby piekarnicze i cukiernicze, ryby w różnych postaciach, przetwory owocowo-warzywne, a także gotowe dania: pierogi, uszka, krokiety i wiele innych.

20 grudnia (niedziela) o godz. 12.00 Prezydent Miasta Krakowa wraz z Metropolitą Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim. W tym samym dniu o godz. 17.00 odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd z artystami z Loch Camelot.

Ostatnią imprezą towarzyszącą tegorocznym targom będzie pokaz „Dziadów Polskich" pod pomnikiem Adama Mickiewicza według inspiracji Wieszcza. Przedstawienie rozpocznie się 24 grudnia (czwartek) o godz. 12.15. Na cokole pomnika Mickiewicza „zamieszanie” urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa. Po ok. pół godzinie przebierańcy przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem a przedstawieniem kwiaciarki, jak co roku, złożą pod pomnikiem Mickiewicza kwiaty.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie, który jest również handlową imprezą, można zaopatrzyć się w świąteczne produkty (bańki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze, itp.). Będąc na targach warto skorzystać z oferty gastronomicznej (kiełbaski, grzane wino - "Grzaniec Galicyjski", prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie oraz pierniki).

Zobacz:

Krakowskie Szopki
Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie
Kiermasz świąteczny na Małym Rynku 2009

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

No wszystko fajnie ale gdzie sie te targi rozpoczynaja? Ja np nie wiem.... Na rynku, na Hucie, na Kazimierzu?

Praktyczny Przewodnik Info-rmacje pisze...

W Rynku Głównym w Krakowie.