niedziela, 28 lutego 2010

Święto Andaluzji (Hiszpania) - 28 lutego


Z okazji święta Andaluzji (hiszpańskie Andalucia), które przypada na 28 lutego, przedstawiamy Wam wybór fotografii z tego regionu Hiszpanii.

Día de Andalucía ("Dzień Andaluzji") upamiętnia referendum z 28 lutego 1980 roku o Statucie Autonomii Andaluzji, w którym mieszkańcy głosowali za ustawą nadającą Andaluzji status społeczności autonomicznej względem Hiszpanii.

W wielu gminach i miastach Andaluzji dekoruje się balkony flagą Andaluzji. W niektórych miastach, zwłaszcza w Maladze, szkoły są zamknięte na Semana Cultura ("Tydzień Kultury"), znany również jako Semana Blanca ("Biały Tydzień"). W poprzedzający święto piątek w szkołach odbywa się tradycyjne śniadanie andaluzyjskie ("desayuno Andaluz"), składające się z tostu z cienką warstwą oliwy z oliwek i sokiem pomarańczowym. Uczniowie malują rysunku odnoszące się do symboli Andaluzji, jej zwyczajów i historii i obyczaje, jak również inscenizują sztuki teatralne i śpiewają regionalny hymn - "Himno de Andalucía".

O tej porze w Algeciras czy szerzej - na południu Europy - temperatura sięga teraz nawet 17 stopni. Jest co świętować, gdy w Polsce jeszcze zimno.

Zdjęcia z Andaluzji:
Mapa Andaluzji ze stolicą w Sewilli:
Więcej o święcie na stronie regionu (po hiszpańsku).

Dodatkowe informacje o Andaluzji także w YouGO! Magazine 2012/1 - zapraszamy do bezpłatnego pobrania magazynu o podróżach z www.yougo.pl/magazine
Zwiedziłaś Andaluzję? Zrobiłeś wiele zdjęć w Hiszpanii? Prześlij swoją relację z wycieczki i wygraj weekend w Szczawnicy! Szczegóły również w magazynie!

Brak komentarzy: