tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

środa, 17 lutego 2010

Konkurs - Jak dobrze znasz miasta Europy?


Do 28 lutego trwa konkurs wiedzy o miastach Europy portalu e-przewodniki.pl.

Konkurs "Jak dobrze znasz miasta Europy?" polega na odpowiedzeniu na kilka pytań:

Pula
1. W mieście tym znajdują się pozostałości dwóch starożytnych bram, które prowadziły do najstarszej części miasta. Starsza pochodzi z I w. p.n.e. i poświęcona jest patronowi miasta, herosowi z maczugą. Kto jest patronem tego miasta?

Ateny
2. Jedno z bardziej popularnych wzniesień w Atenach, z którego powstaniem wiąże się następująca legenda: Pewnego dnia, kiedy Atena przenosiła odłam skały, aby powiększyć swoją świątynię, nadleciały dwa ptaki, przekazując bogini tak złą wiadomość, iż Atena w furii cisnęła kamień na dół i podążyła za ptaszyskami. Fragment skały był tak wielki, że stał się jednym z ateńskich wzgórz. Jak nazywa się to wzgórze?

Istambuł
3. Cysterna Yerebatan Saray? zlokalizowana na starożytnym półwyspie, gdzie znajdował się Konstantynopol, powstała w 6 wieku n.e. Powstała z 336 kolumn różnego pochodzenia, głównie z ruin greckich i rzymskich budowli. Jak nazywa się ten zbiornik w polskim tłumaczeniu?

Budapeszt
4. Na Wyspie św. Małgorzaty znajduje się Ogród Japoński, w którym zgromadzono roślinność z różnych części świata i stworzono skalne ogródki poprzecinane strumykami, wodospadami i mostkami, przywodzącymi na myśl Japonię. Na samym końcu ogrodu (i wyspy) znajduje się kopia starodawnego zabytku, który stał niegdyś na rynku jednego z miast siedmiogrodzkich i był zaopatrzony w „muzykujące" urządzenie wodne. Co to za grający zabytek?

Poprad
5. Pierwszy browar w tym mieście powstał w 1812 r., a następny w 1822 r. W 1945 r. browar znacjonalizowano, a w 1992 r. sprywatyzowano. Wdrożono nowe technologie produkcji i przechowywania piwa oparte na wzorach niemieckich, holenderskich i austriackich. Skąd czerpana jest obecnie woda do produkcji piwa i do którego kraju eksportuje się go najwięcej?

Praga
6. Ulica ta jest jedną z wizytówek miasta. Legenda mówi, że żyli na niej alchemicy usiłujący z niczego zrobić złoto. Jeden z uroczych domków urządzono na wzór starej pracowni alchemicznej. Przez okienko widać palenisko, a nad nimi zawieszony tygiel, na półkach i stole stoją słoje pełne barwnych płynów, retorty szklane, kubki miedziane i cynowe. O jaką uliczkę chodzi?

Bakczysaraj
7. W Bakczysaraju znajduje się mauzoleum jednej z żon chana, która podobno nie była muzułmanką. Istnieją dwie legendy, związane z jej postacią, pierwsza twierdzi, że kobietą tą była Polka Maria Potocka, porwana za młodu do haremu, która z biegiem lat odwzajemniła uczucia małżonka i była z nim szczęśliwa. Druga legenda natomiast wspomina o Gruzince Zerfi, również porwanej do haremu, która nigdy nie pogodziła się ze swoim losem, kochając innego. A pod jakim imieniem pochowano żonę chana w mauzoleum?

Genua
8. W średniowieczu to miasto nie posiadało jednego głównego placu, przy którym skupiałoby się życie miasta, dzisiaj centrum takim można nazwać dawny piazza San Domenico, od stojącego tu niegdyś gotyckiego kościoła św. Dominika. Dzisiaj plac zmienił nazwę, jest on nie tylko tradycyjnym miejscem spotkań wielu genueńczyków, ale także punktem granicznym między starą i nową częścią miasta. Wznosi się przy nim m.in. Palazzo dell'Accademia Linguistica di Belle Arti. Jak nazywa się ów plac?

Odpowiedzi należy przesłać na adres kontakt@e-przewodniki.pl
W temacie maila należy wpisać "Konkurs wiedzy". Odpowiedzi powinny być ponumerowane zgodnie z powyższą numeracją lub przypisane do konkretnego miasta. W mailu należy podać także swoje imię, nazwisko, login.

Zwycięzcami zostanie 5 wylosowanych osób (warunek - muszą odpowiedzieć poprawnie na wszystkie 8 pytań).

Nagrody w konkursie turystycznym:
Miejsce I - plecak HiMountain
Miejsce II - przewodnik turystyczny Bezdroży "Polska zimą"
Miejsce III - przewodnik turystyczny Michelin "Hiszpania"
Miejsce IV - przewodnik turystyczny Michelin "Toskania"
Miejsce V - przewodnik turystyczny Bezdroży "Petersburg. Miasto białych nocy"


Brak komentarzy: