tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

piątek, 12 listopada 2010

Szlak Renesansu w Małopolsce 2010


Szlak Renesansu 2010Spacer po renesansowym Krakowie 14 listopada 2010 (niedziela) o godzinach 13:00 i 15:00 rozpocznie tegoroczną edycję Szlaku Renesansu w Małopolsce. Wstęp wolny na wszystkie przedsięwzięcia.

Plan spaceru po renesansowym Krakowie


Zbiórki osób zainteresowanych spacerem będą o godz. 13:00 i 15:00 pod pomnikiem Jana Pawła II, przed wejściem do Katedry Wawelskiej (hasło "Szlak Renesansu w Małopolsce"). Spacer rozpocznie się od nakreślenia początków Renesansu w Krakowie. Następnie jego uczestnicy w towarzystwie przewodników przejdą od Kaplicy Zygmuntowskiej na zamkowy dziedziniec arkadowy i dalej ulicą Kanoniczą do Sukiennic.

Renesans włoski w Krakowie


Renesans w wersji włoskiej wkroczył na Wawel na początku XVI wieku. Król Aleksander (1501-1506) i jego brat Zygmunt I Stary (1506-1548) wznieśli na miejscu dawnej gotyckiej rezydencji nowy pałac, ukończony około 1540 roku, imponujący rozległym dziedzińcem z kolumnowymi arkadami. Mecenat artystyczny Zygmunta zaznaczył się trwale również w katedrze, przez wzniesienie rodowej kaplicy, zwanej dziś Zygmuntowską, będącej dziełem florentczyka Bartłomieja Berrecciego. Spacer po Renesansowym Krakowie rozpocznie się zatem od zwiedzania miejsca, które na stałe wyznaczyło kanon architektury renesansowej tej części Europy. Wawelska odsłona programu Szlak Renesansu w Małopolsce możliwa jest dzięki uprzejmości proboszcza Parafii Archikatedralnej im. Św. Stanisława BM i Św. Wacława - księdza Prałata Zdzisława Sochackiego.

Kolejną częścią Spaceru będzie zwiedzanie ulicy Kanoniczej, należącej do obrębu Starego Miasta. Ulica ma nieregularny przebieg i położona jest pomiędzy ul. Senacką i ul. Podzamcze, po północnej stronie Wzgórza Wawelskiego. Szczególną uwagę zwrócić należy na unikatowe kamienice, z pięknymi kamiennymi portalami i innymi elementami architektury renesansowej.

Pozostałe weekendy z renesansem


Kolejne edycje Szlaku Renesansu w innych miejscowościach Małopolski odbędą się 21 i 28 listopada 2010. Tegoroczną edycję Szlaku Renesansu w Małopolsce zakończy seminarium, które odbędzie się w Willi Decjusza w dniu 30 listopada.
Więcej na www.szlakrenesansu.pl

Koordynator:
Katarzyna Trojanowska, kasia@villa.org.pl
Stowarzyszenie Willa Decjusza
ul. 28 lipca 17 a, 30-233 Kraków
tel. 012 425 36 44
www.villa.org.pl

Brak komentarzy: