piątek, 11 marca 2011

Wycieczka do Belgii - przygotowania


Przed nami wycieczka do Belgii. Teraz pora na przygotowania do wyjazdu.

Dane w przewodniku po Belgii i Luksemburgu jednego z wydawnictw, które było jako jedyne dostępne w księgarni, są z 2009 roku i wiele z nich jest nieaktualnych. Nie ma na przykład zniżek na kolej belgijską w takiej postaci jak podają autorzy (np. B-Tourrail).

Co sprawdzić przed wycieczką do Brukseli


b-rail.be - serwis kolei w Belgii (odpowiednik PKP)
zniżki na podróże długie i z wieloma przesiadkami (Network Railcard), regularne (Railcard) i krótkie (Key Card). Mieni się w oczach. Najkorzystniejszy wydaje się karnet Railpass na podróże po Belgii (bez punktów granicznych).
Ale ceny nie są wcale niskie. Np. bilet w obie strony z Charleroi-Sud do Brukseli-Midi to 17,40 euro. Z Charleroi do Liege - ponad 22 euro. Autobusy jadą zdecydowanie dłużej, choć są o połowę tańsze.

stib.be - komunikacja miejska w Brukseli
Ciekawą propozycją może być Carte Jumpe oraz Brussels Card. Są też bilety jednodniowe i trzydniowe. Dla turysty średnio opłacalne jest wyrabianie brukselskiej karty miejskiej MOBIB.

charleroi-airport.com - strona lotniska Bruksela - Charleroi
Polecam zwłaszcza animowaną mapę lotniska, która pokazuje, gdzie trzeba iść po wylądowaniu. Przydatna informacja dla lubiących wiedzieć o wszystkim przed znalezieniem się na miejscu. Nie znalazłem niestety informacji o położeniu zatok autobusowych Flibco (autobusy do Luksemburga) i TEC (autobus miejski do centrum Charleroi).

infotec.be - strona komunikacji regionu Walonia i miast Walonii
Tutaj należy sprawdzić rozkład jazdy autobusów z lotniska Charleroi do centrum miasta. Pomiędzy lotniskiem a dworcem kolejowym Charleroi-Sud kursuje ekspresowa linia A. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,70 euro.

Lotnisko w Charleroi pod Brukselą


Lotnisko Charleroi Bruksela

Mapa Charleroi / Bruksela

Przewodnik po Belgii i Luksemburgu


Belgia i Luksemburg. Praktyczny Przewodnik

Autorzy: Magda i Mirek Osip-Pokrywka, Ludmiła Sojka, Przemysław Piekarski

Wydawca: Pascal

Data wydania: 2008

Liczba stron: 448

Kup przez Internet >>


Brak komentarzy: