tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

środa, 27 lipca 2011

Kartagina oraz Sidi Bu Sa’id


Kartagina i Sidi Bu Sa’id leżą w odległości kilku kilometrów od siebie, najlepiej więc zwiedzać je razem, planując jednodniową wycieczkę. Z niedalekiego Tunisu z łatwością można dojechać do obu miejscowości kolejką TGM.

Ruiny Kartaginy najprzyjemniej zwiedzać rano, w mniejszym upale. Są one porozrzucane na dość sporym obszarze (6-7 km) wzdłuż wybrzeża. Niestety nie zostało z nich zbyt wiele, nie należy się więc nastawiać na spore wrażenia. Sidi Bu Sa’id jest idealnym miejscem na odpoczynek w cieniu, zjedzenie pysznego obiadu w restauracji z przepięknym widokiem i zakupienie pamiątek.

Zwiedzanie Kartaginy


Kartagina została założona w 814 w. p.n.e. przez Fenicjan. Legenda o założeniu tego miasta wychwala spryt fenickiej królowej Dydony, która wytargowała od władcy, Hiabasa, obietnicę podarowania jej takiej ilości ziemi, jaką zdoła opasać skóra byka. Sprytna królowa kazała zabić największego swojego byka, a jego skórę podzielić na cienkie paski, które po połączeniu wyznaczyły granicę jej miasta.

Po kilku stuleciach rozkwitu Kartagina upadła w 146 r. p.n.e., zniszczona i złupiona przez Rzymian. Rzymianie odbudowali miasto w 46 r., w następnych wiekach przechodziło przez ręce Wandali i Bizantyjczyków powoli podupadając, aż w VII w. Arabowie zamienili je w kamieniołom, a marmury i kolumny zostały przez nich użyte do budowy meczetów w całej Tunezji.

Zwiedzanie Kartaginy można zacząć od portu i znajdującego się zaraz obok Muzeum Oceanograficznego, gdzie pokazano jak słynny port Fenicjan wyglądał w czasach swojej świetności. W niewielkiej odległości od portu znajduje się Tophet, czyli miejsce gdzie mieściły się świątynie bogów Tanita i Baala. Tutaj odbywały się ceremonie składania ofiar z ludzi, pozostałością po tym są odsłonięte doły grobowe, urny i tablice nagrobne.

Idąc dalej dojdziemy do wzgórza Byrsa, gdzie znajduje się centrum kulturowe w starej Katedrze Francuskiej oraz Muzeum Narodowe. W muzeum warte zobaczenia są sarkofagi, zwłaszcza para marmurowych trumien kapłana i kapłanki (IV w. p.n.e.). Od wzgórza możemy przejść przez resztki amfiteatru, ale o wiele ciekawsze są lepiej zachowane ogromne cysterny.

Kolejnymi punktami wyprawy są pozostałości po łaźniach Antoniusza, trochę dalej położone łaźnie Gargiliusza oraz teatr Hadriana. Teatr został odbudowany i w miesiącach lipcu oraz w sierpniu odbywa się w nim festiwal sztuki. Tuż obok teatru znajduje się park archeologiczny rzymskich willi ze wspaniałym widokiem na Zatokę Tuniską. Tutaj można błądzić między pozostałościami ścian, fundamentów, kolumn i kiedyś zdobiących wille mozaik.

Zdjęcia Kartaginy


Ruiny Kartaginy

Kartagina

Kartagina

W Kartaginie

Mury Kartaginy

Autorka w Kartaginie

Zwiedzanie Kartaginy

Zwiedzanie Sidi Bu Sa’id


Z Kartaginy niedaleko jest do malowniczego miasteczka Sidi Bu Sa’id. Mieścina ta jest położona na klifie nad Zatoką Tuniską. Tworzą ją urocze, białe domy udekorowane przez pomalowane na niebiesko drzwi i okiennice. Jest to idealne miejsce na spacer labiryntem uliczek, gdzie spoza bielonych murów przechylają się kolorowe kwiaty.

Nazwa miasteczka pochodzi od świętego, wokół którego grobu powstawało. Najokazalszym domem jest Dar Ennejma przy rue 2 Mars, gdzie utworzono Centrum Muzyki Arabskiej i Śródziemnomorskiej prezentujące zbiór instrumentów. Do zwiedzania udostępniony jest też dom Dar el-Annabi, gdzie w pokojach pokazano jak żyli jego mieszkańcy.

W Sidi Bu Sa’id jest wiele dobrych restauracji, a jeśli udamy się do którejś położonej na szczycie klifu będziemy mogli zachwycać się przepięknym widokiem na zatokę. W restauracji zamówmy pyszną tradycyjną tunezyjską herbatę z orzeszkami piniowymi (thé aux pignons). Bardziej romantyczni zapewne zakupią bukiecik jaśminu od ulicznego sprzedawcy.

W tym miejscu mieszka wielu bogatych Tunezyjczyków, co wiąże się z tym iż ceny są wyższe niż w innych częściach Tunezji, a nocleg trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Warto jednak zobaczyć to miejsce i spędzić tam chociaż kilka godzin.

Zdjęcia z Sidi Bu Sa’id


Drzwi Sidi bu Said

Zatoka w Sidi bu Said

Sidi bu Said Foto

Sidi bu Said Zdjęcie

Uliczki Sidi bu Sa id

Tunezyjskie mozaiki

Tunezyjska porcelana w Sidi bu Said

Autor: Barbara Materny

Brak komentarzy: