tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

środa, 27 lipca 2011

La Tomatina 2011


Kliknij tutaj, jeśli szukasz La Tomatina 2012 >>

Tomatina w Bunol, Hiszpania31 sierpnia 2011, Buñol (nieopodal Walencji)

Lubicie podróże, zabawę na skalę międzynarodową oraz dopuszczacie możliwość biegania po obcym mieście pokryci pomidorową mazią? W takim razie powinniście się udać do Buñol, miejscowości we wschodniej Hiszpanii. To właśnie tam w ostatnią środę sierpnia odbywa się Tomatina, podczas której uczestnicy obrzucają się nawzajem tonami pomidorów.

Przypomina to z jednej strony paintball, a z drugiej zabawę w woodstockowym błocie, tyle tylko, że warzywnym. Wszystko zaczyna się od tego, że w Extremadurze rosną beztrosko pomidory, hodowane specjalnie na tę okazję. Kiedy zbliża się fiesta, miasto jest zabezpieczane specjalnymi plandekami. Pewnie nikt z nas nie chciałby, żeby jego dom pokrywała tania wersja krwawej mary.
Zanim jednak zebrani wpadną w pomidorowy szał, ochotnik musi wspiąć się na słup wysmarowany mydłem, na którego szczycie wisi hiszpańska szynka. Przez ten cały czas tłum dopinguje śmiałka, śpiewa, tańczy w strugach wody, która jest wylewana przez mieszkańców kamienic oraz strażaków.

Gdy hiszpańskie trofeum kulinarne zostaje zdobyte, zabawa się zaczyna: armatni wystrzał i tony pomidorów są wyrzucane z ciężarówek.

Uczestnicy powinni wiedzieć, że podczas bitwy jest możliwość stracenia górnej części garderoby - dotyczy to przedstawicieli obu płci. Zdzieranie z siebie ubrań jest oczywiście zakazane, ale zakazy w tym wypadku są po to, by je łamać. Polecamy założyć ubrania, których więcej już nie macie zamiaru użyć.

Praktyczna rada: nie wspinajcie się nigdzie skąd lepiej widać bitwę, staniecie się wtedy celem dla 50 000 osób.

Po zakończonej bitwie, trwającej godzinę, można skorzystać z publicznych pryszniców bądź z uprzejmości miejscowych, którzy chętnie poleją was wodą z wężów ogrodowych.
W miarę czyści i zmęczeni możecie obejrzeć jak hektolitry pomidorowej mazi spływają po ulicach, popędzane z niewielką pomocą strażaków. Nad całą fiestą czuwają służby porządkowe oraz medyczne.

Autor: Magda Mizera

Mapa dojazdowa do Buñol


Dojazd do Buñol jest możliwy autobusem z wielu miejscowości. Bilety gwarantujące podróż w dwie strony można nabyć chociażby przez portal latomatina.es.Jak wygląda Tomatina?


Wszystkim wybierającym się do słonecznej Hiszpanii na tę wyjątkową fiestę, życzymy udanej zabawy!

Pamiętajcie, że możecie pochwalić się swoimi fotografiami po powrocie w naszym konkursie!

Brak komentarzy: