poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Dzień Sant Jordi [Barcelona, Katalonia]


Czego jest pełno w Barcelonie 23 kwietnia? Są róże, książki i kochankowie. Światowy Dzień Książki w Katalonii jest szczególnie uroczy, bowiem obchodzony jest tu właśnie dzień patrona Katalonii, Sant Jordi.

Sant Jordi jest jedną z najbardziej oryginalnych imprez w Katalonii. Tego dnia pary wymieniają między sobą dary - mężczyzna otrzymuje książkę, a kobieta różę. Można dziś zobaczyć wiele tego typu obrazków - mężczyźni wybierają kwiaty na straganach, a nieopodal kobiety wyszukują literaturę. Przy okazji można obdarować także całą rodzinę. W Barcelonie pojawiają się teraz nowe książki, a premierowe egzemplarze podpisują znani autorzy.

Sant Jordi
Wszyscy kupują kwiaty lub książki

Skąd ten zwyczaj? Sant Jordi został patronem Katalonii w XV wieku. Ale nie tylko od tej osoby pochodzi tradycja, lecz także od słynnej legendy o świętym Jerzym, smoku i starej średniowiecznej tradycji odwiedzania Kaplicy Sant Jordi w Palau de la Generalitat de Catalunya, gdzie odbywały się tradycyjne targi różane lub inaczej "kochanków". Dlatego Sant Jordi został również patronem zakochanych.

23 kwietnia to dobry dzień, aby zobaczyć kataloński pałac rządowy - jest to dzień otwarty dla zwiedzających. Oczywiście nie zabraknie stoiska z różami. Jest też oficjalna msza w kaplicy Sant Jordi i błogosławieństwo róż w gotyckim dziedzińcu.

Dzień Sant Jordi to takie Walentynki bis. Zakochani powinni rozważyć lot do Barcelony właśnie wtedy.

Pałac Rządowy Barcelona
Palau de la Generalitat de Catalunya

Mapa Barcelony: Palau de la Generalitat de Catalunya

Plaza de San Jaime s/n, 08003 Barcelona (Barcelona)
infocat@gencat.net, http://www.gencat.es
Tel.:+34 934024600, Faks:+34 933019249


Byliście na Sant Jordi? Pochwalcie się fotografiami!
Prześlij przez www.yougo.pl lub kontakt@yougo.pl

Brak komentarzy: