tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

czwartek, 11 kwietnia 2013

Durdle Door - drzwi do Drugiego Świata


Drzwi do drugiego Świata, przynajmniej tak myślano za starożytnych czasów. Durdle Door to naturalny łuk skalny, znajdujący się na terenie prywatnym, lecz udostępnionym dla turystów w hrabstwie Dorset. Znajduje się na terenie wybrzeża Jurajskiego, gdzie jest najbardziej fotografowanym obiektem na południu Anglii (Wielka Brytania). Łuk określa się na 140 mln lat i pochodzi z okresu jury. Łuk powstał podczas erozji uderzających fal na przestrzeni lat.

Wielka Brytania Durdle Door

Dzięki nietypowemu wyglądowi miejsce to zostało uznane za „cud geologiczny”, które przyciąga turystów odwiedzających hrabstwo Dorset. Nie tylko turyści ulegają temu widokowi, ale również ekipa „Piratów z Karaibów”, gdyż niektóre sceny z pierwszej części filmu były właśnie kręcone w otoczeniu Durdle Door.

Co mnie zdziwiło, gdy pierwszy raz tu przyjechałem, to kolor wody. Niebieska, jak laguna wenecka, choć to tylko kanał angielski. Niczym się nie różni od tych wód w Chorwacji czy w Hiszpanii oprócz temperatury oraz czystością. Miejsce to jest warte obejrzenia i znalezienia chwili spokoju w szumie fal i pięknych widoków. Serdecznie Wszystkich tam zapraszam.

Durdle Door Zdjęcia

Anglia Durdle Door

Durdle Door Anglia

Autor: Rafał Sternik (na zdjęciu)


Od Praktycznego Przewodnika:
Obiekt należy do szlaku South West Coast Path. Nazwa wywodzić ma się od staroangielskiego wyrazu thirl znaczącego dryl / wiertło. Na dziewiętnastowiecznych mapach podpisywano go także jako Dirdale Door lub Dudde Door.

Zgłoszenie zostało nadesłane na konkurs, w którym wygrać możesz weekend w sopockim hotelu Haffner. Nie zwlekaj, też weź udział!

Zobacz też konkurs o bilety autokarowe od Ecolines Polska - wygraj bilet open!

Brak komentarzy: