tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

piątek, 19 kwietnia 2013

Muzeum Ikon w Supraślu


Muzeum Ikon w Supraślu jest usytuowane w budynku dawnego Pałacu Archimandrytów na terenie klasztoru. Posiada w swojej kolekcji ok. 1200 XVIII i XIX wiecznych ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Zbiory pochodzą często z udaremnionego przemytu wykrytego na naszej wschodniej granicy. Muzeum to jest inne niż wszystkie - to jeden wielki spektakl "światło-dźwięk", a sale zaaranżowano tak, byśmy mieli wrażenie, że poruszamy się po prawosławnym klasztorze lub cerkwi. Muzeum fascynuje i może być wzorem, jak można taki obiekt zaprojektować nie tylko w Polsce ale i w całej Europie.

Supraśl Ikony


Wystawy są opatrzone oprawą świetlną, obrazową i dźwiękową, a zwiedzający mają nawet możliwość zobaczenia mnicha, piszącego ikony w swojej celi. Wszystko to nadaje niezwykłego charakteru całości i pozwala zrozumieć rolę ikony w prawosławiu. Można tu także obejrzeć filmy o pisaniu ikon, historii klasztoru i cerkwiach na Podlasiu. "Prawdziwa" ikona to obraz na zagruntowanej desce, gdzie tło jest często płaskorzeźbione i złocone. Postacie wydają się trochę odrealnione, unoszą się w powietrzu, mają wydłużone ciała, jakby były w ruchu ku niebu. To wszystko ma podkreślać ich stan uduchowienia i świętości.

Obiekt mieści 9 sal, których wnętrza są zorganizowane w stylu np. pustelniczej pieczary, cerkwi lub chaty wiejskiej z domowym ołtarzykiem. Historię klasztoru obrazują XVI-wieczne freski zachowane z ruin cerkwi pw. Zwiastowania NMP w Supraślu.

autor: Barbara Kraśnicka

Artykuł został zgłoszony do konkursu, w którym wygrać można pobyt weekendowy w hotelu Haffner w Sopocie. Prześlij swoje zgłoszenie i też weź udział w naszej zabawie!

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Zapraszamy do Sejn.
Jest tam Muzeum regionalne w Sejnach,( http://www.muzeum.sejny.pl/ ) którego celem jest ochrona zabytków i krajobrazu kulturowego Sejneńszczyzny oraz upowszechnianie wiedzy o regionie. Muzeum posiada sale tematyczne, organizuje wystawy stałe i czasowe. Ponadto IV wieczny Klasztor Podominikański i wiele innych atrakcji. Miejsce warte zwiedzenia.