wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

niedziela, 14 lipca 2013

Przewodnik Dolomity - Dariusz Tkaczyk (Tom 1 Wschód)


W moje ręce trafiło nowe wydanie książki "Dolomity. Tom 1 Wschód" autorstwa Dariusza Tkaczyka opublikowaną przez Wydawnictwo Sklepu Podróżnika. Jeśli wybieracie się w te znane góry, warto byście wzięli ze sobą właśnie ten przewodnik.

Dolomity Przewodnik

Ponieważ nie znam wcześniejszych wydań "Dolomitów", nie ocenię zmian, które miały miejsce. Książka ma ponoć długą historię - jest to jej trzecia wersja, a pierwsza z nich była prekursorem wśród tego typu pozycji w Polsce. Do dziś jest polecana wśród doświadczonych "gór-fanów". Podejrzewam jednak, że jeśli poszukujecie informacji o tej książce, chcielibyście dowiedzieć się więcej właśnie o tym wydaniu. Okładka rozpala zmysły - widzimy na niej wspaniałą górę Monte Schiara i wkomponowaną w krajobraz kaplicę. Na odwrocie z kolei widnieje panorama doliny Badia o świcie. Format przewodnika jest nieco większy niż przyzwyczailiśmy się w podręcznych książkach, a bardziej przypomina książkę podróżniczą - bez problemu można jednak spakować ją w plecak. Wielkość ta jest jednak uzasadniona, bowiem na ponad trzystu stronach znajdziemy nie tylko opisy tras po Dolomitach, ale także zdjęcia, mapy i wyczerpujące opisy ważnych punktów na trasie zwiedzania.

Nawigacja po kartach jest prosta i przyjazna podróżnikowi - znajdziemy w niej kolorowe belki i oznaczenia, dzięki którym możemy zorientować się w kolejnych punktach na trasie. Są podstawowe rozmówki polsko-włoskie, inforamacje o schroniskach górskich, a także szacunkowe zestawienie cen noclegów i usług. We wstępie przeczytamy o dojeździe w Dolomity, mapie sieci drogowej, ukształtowaniu powierzchni, historii rejonu, informacje pogodowe, a także dane sprzętu, który należy zabrać na "via ferrata" (ubezpieczona droga wspinaczkowa).

Wśrod tras opisywanych w książce są między innymi rejony Dolomiti di Sesto z turniami Tre Cime, Dolomiti di Braies, grupy Fanes, Tofana di Roses, grupy Cristallo, Sorapiss, Averau-Nuvolau, Piave, Marmarole, Croda di Lago, Pelmo, Bosconero, a także wszem i wobec znana Cortina d'Ampezzo. Szczególną pozycję zajmują opisy "via ferrat", czyli tras dla chcących wspinać się ze sprzętem wspinaczkowym.

Wiele tras w Dolomitach można pokonywać po prostu spacerując, ale część z nich pokonamy tylko z wykorzystaniem sprzętu wspinaczkowego. Dla każdego znajdzie się odpowiednia droga. Łatwiej znajdziemy ją z przewodnikiem "Dolomity. Tom 1 Wschód".

Cena detaliczna przewodnika to 69 złotych. Można ją nabyć w księgarniach Sklepu Podróżnika lub przez sklep internetowy www.sp.com.pl

Wiosną przyszłego roku ukaże się drugi tom - o zachodniej części Dolomitów.

Przeczytaj też:
- Przewodnik online Południowy Tyrol i Dolomity
- Największe atrakcje Tyrolu w Austrii
- Tour de Pologne 2013 wystartuje z Dolomitów!


Brak komentarzy: