tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

piątek, 2 sierpnia 2013

Jak znaleźć korzystny nocleg na wakacje nad morzem?


Czyż nie każdy z nas, planując wakacje, marzy by znaleźć idealne miejsce na letni wypoczynek? Czyż nie każdy z nas, wynajmując apartament, czy domek na upragniony urlop, chciałby się ustrzec przed wpadką, rozczarowaniem i nieporozumieniem? Co więc zatem sprawia, że popełniamy błędy? W niniejszym artykule poddajemy pod Waszą rozwagę kilka uwag, które mamy nadzieję będą Wam pomocne przy poszukiwaniu i wyborze noclegów na wakacje. Choć pewne kwestie wydają się oczywiste, często o nich zapominamy lub przepełnieni entuzjazmem po prostu je marginalizujemy.


Po pierwsze zastanów się jakiego standardu szukasz i konsekwentnie wybieraj dopasowane oferty. Każdy z nas ma swoje preferencje jeżeli chodzi o wybór miejsca na wypoczynek. Pamiętaj, że tylko oferta dopasowana do Twoich potrzeb i oczekiwań sprawi, że z uśmiechem będziesz wspominał ten wyjazd. Jeżeli masz małe dzieci i preferujesz wypoczynek w ustronnym miejscu, nie ulegaj pokusie lepszej ceny, namowom znajomych lub przyciągającej prezentacji danego obiektu noclegowego, jeżeli nie spełnia on Twoich oczekiwań. Jeżeli znajdziesz komentarze innych wczasowiczów, którzy odwiedzili już to miejsce i wspominają huczne zabawy, uroczy zgiełk deptaku tętniącego życiem do późnych godzin, a Ty lubisz spokój, nie zakładaj, że może tak nie będzie. Bądź konsekwentny i dobieraj dopasowane oferty. Jeżeli natomiast nie zamierzasz wcześnie wieczorem kłaść się spać i chcesz spędzać czas z przyjaciółmi w pubie lub na dyskotece, zwróć uwagę, czy miejscowość, do której się wybierasz zaoferuje Ci to czego szukasz. Pamiętaj, że tylko miejsce, które naprawdę będzie spełniać Twoje oczekiwania zapewni Ci dobry wypoczynek.

Niezależnie od tego jakie są Twoje preferencje i oczekiwania, czytaj dokładnie opisy i bazuj wyłącznie na potwierdzonych informacjach. Planując wakacje zawsze ulegamy miłej pokusie idealizowania wyobrażeń o czasie i miejscu, gdzie spędzimy urlop. By jednak ustrzec się przed rozczarowaniem sprawdzaj dokładnie informacje dotyczące charakteru miejscowości, dostępnej tam infrastruktury, czy też samego obiektu noclegowego. Nie domyślaj się, nie zakładaj, lecz sprawdzaj. Niestety nie wszystkie informacje, które możesz znaleźć w sieci są wiarygodne, dlatego sprawdzaj ważne dla Ciebie informacje w wielu źródłach. Pamiętaj, że poza informacjami rozpowszechnianymi na komercyjnych stronach internetowych, dostępne są również portale danej gminy, miejscowości, czy regionu, gdzie możesz znaleźć wiele przydatnych wiadomości na temat ich historii, zabytków, ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Znajdziesz tam również dane o bazie sportowo-rekreacyjnej, wypożyczalniach sprzętu, czy np. drogach rowerowych w regionie. Przydatne mogą być Ci również interaktywne mapy, czy np. aktualności dotyczące organizowanych imprez i wydarzeń kulturalnych właśnie w okresie Twojego pobytu.

Czytaj opinie innych wczasowiczów. Pamiętaj, że bardzo pomocne są również opinie innych turystów i wczasowiczów, którzy odwiedzili już dane miejsce. Choć wśród samych opinii znajdziesz wiele różnic (czasami nawet skrajnych) i nie sposób zaufać wszystkim, z pewnością będą one cennym źródłem informacji. Po pierwsze, uśredniona ocena danej miejscowości, hotelu, czy domków letniskowych dostarczy Ci ważnego obrazu czego należy się spodziewać. W najważniejszych dla Ciebie aspektach szukaj zawsze najwyższych ocen średnich. Pamiętaj jednak, że warto również wczytać się w szczegóły opinii, i to zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Znajdziesz tam naprawdę cenne wskazówki. Wykorzystaj szansę by zapoznać się z doświadczeniami innych i nie popełnić ich błędów. Pamiętaj także, że gdy wrócisz już z wakacji, warto podzielić się również swoją opinią z innymi. Jeżeli sam korzystasz z przywileju wymiany informacji pomiędzy turystami, zadbaj o to by inni mogli również skorzystać z Twoich doświadczeń.


Jeżeli nie możesz znaleźć informacji lub masz wątpliwości – zawsze pytaj. Pamiętaj, że informacje o obiektach noclegowych, które udostępniane są w Internecie mają często charakter marketingowy. Mają za zadanie zachęcić Cię do skorzystania z danej oferty, a jednocześnie muszą być czytelne i przejrzyste. Nie sposób więc zawrzeć tam wszystkie szczegóły, tym bardziej, że każdy z nas na nieco inne aspekty zwróci uwagę. Dlatego, jeżeli tylko masz jakieś wątpliwości, zapytaj. Nie przechodź do porządku dziennego nad stwierdzeniami takimi jak „miła lokalizacja”, „blisko do morza”, „dostęp do trawnika”. Nie zgaduj co one oznaczają, po prostu dowiedz się. To co dla jednej osoby może być „miłą lokalizacją” i oznaczać bliski dostęp do kawiarni, pubów, ośrodka sportowego, dla innej osoby może okazać się udręką. To, że komuś odpowiada strome zejście do morza na przepięknym wybrzeżu klifowym, nie oznacza, że inny turysta „bliskości do morza” nie traktuje jako dostęp do szerokiej plaży, gdzie jego dzieci będą mogły spokojnie bawić się przez całe wakacje. Sprawdź, co autor takiej informacji, czy reklamy miał na myśli. Bardzo często popełniane błędy w zakresie rezerwacji noclegów wynikają nie ze złej woli jednej ze stron, ale po prostu z nieporozumień i niedomówień, dlatego nie pozwól by one zepsuły Ci wakacje.

Nie podejmuj decyzji pod presją czasu. Unikaj pośpiechu, ponieważ „jest złym doradcą”. Planowanie wakacyjnego wyjazdu i poszukiwanie bazy noclegowej z dużym wyprzedzeniem jest korzystniejsze, niż odkładanie tego na ostatni moment. Po pierwsze, będziesz miał większy wybór wśród dostępnych ofert, ponieważ relatywnie dużo osób zostawia to właśnie „na później”. Jeżeli nie chcesz by ograniczała Cię dostępność miejsc i terminów, rozpocznij poszukiwania z wyprzedzeniem. Nie będziesz zdany na to co pozostało dostępne, ale faktycznie będziesz mógł dokonać wyboru zgodnie z Twoimi preferencjami i oczekiwaniami. Dokonując rezerwacji noclegu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, zdarzą się okazje, że będziesz mógł skorzystać ze specjalnych rabatów, bądź jeszcze nie podniesionych na nowy sezon cen. Takie okazje zdarzają się naprawdę! Warto również pamiętać, że właściciele miejsc noclegowych bardzo chętnie zapewnią sobie obłożenie swojego obiektu noclegowego znacznie wcześniej niż rozpoczyna się sezon. Z reguły będą również bardziej skłonni do ewentualnych negocjacji niż na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu. Ty natomiast, niezależnie od możliwych do uzyskania korzyści ekonomicznych, zapewnisz sobie również czas na weryfikację szczegółów i zadanie niezbędnych pytań. Zwróć uwagę, że najbardziej zadowoleni wczasowicze potrafią rezerwować noclegi na kolejne wakacje już bezpośrednio po zakończeniu się bieżących. Dlaczego? Właśnie dlatego, by zagwarantować sobie miejsce, które tak dobrze spełniło ich oczekiwania. A dodatkowo przecież lojalność powracającego klienta ma również swoją cenę – właściciel czy administrator miejsc noclegowych w takiej sytuacji najprawdopodobniej zaproponuje Ci jakieś bonifikaty.

Ważnym aspektem jest również zakres podjętych poszukiwań. Nie ograniczaj się wyłącznie do kilku portali ofert noclegowych. Pamiętaj, że branża turystyczna w Polsce cały czas się rozwija, a dynamika rozbudowy bazy noclegowej nad morzem jest nadal duża. Bądź więc cierpliwy w poszukiwaniach. Osoby, które poświęcają relatywnie dużo czasu na przeszukanie bardzo wielu ofert i różnych portali internetowych, mają o wiele większe szanse na dotarcie do najlepszych propozycji, także najlepiej dopasowanych do ich własnych oczekiwań. Przeglądając wszystkie oferty twórz listę tych, które potencjalnie bierzesz pod uwagę. Nie podejmuj jednak pochopnie decyzji. Poza największymi portalami oferującymi bazy obiektów noclegowych szukaj również mniejszych stron, w tym także właścicieli indywidualnych. Nie zawsze ilość dostępnych ofert na danym portalu idzie w parze z jakością. Pamiętaj również, że pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych zajmuje czas, więc strony nowych obiektów nie zawsze zdążą uzyskać wysokie pozycje wyszukiwania przed sezonem. Wykorzystaj tę wiedzę, ponieważ zdecydowana większość osób koncentruje się na kilku pierwszych pozycjach wyszukiwania. Pośród nieco dalszych wyników możesz znaleźć czasami naprawdę bardzo interesujące propozycje. Stopniowo zawężaj poszukiwania do listy najciekawszych obiektów, które znalazłeś, by na końcu podjąć decyzję na podstawie porównania najważniejszych dla Ciebie aspektów i parametrów tych ofert. Jeżeli rozpoczniesz poszukiwania odpowiednio wcześniej, nie będziesz musiał się spieszyć by ktoś w między czasie nie zajął Ci ostatniego wolnego terminu w danym obiekcie.


Sprawdź jakie plaże znajdują się w danym regionie. Bardzo często zapominamy, że wybrzeże nad Morzem Bałtyckim w Polsce jest urozmaicone – począwszy od wysp Uznam i Wolin, poprzez wybrzeża klifowe w okolicy Gdyni, Jastrzębiej Góry, czy Trzęsacza, wybrzeże wydmowe, aż po wybrzeże mierzejowe chociażby w regionie Półwyspu Helskiego lub jezior Łebsko, Gardno, czy Jamno. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze miejsca na wakacje sprawdź jaką plażę zaoferuje Ci dany region. Jeżeli nastawiasz się na długie spacery brzegiem morza to nie będą przeszkodą kamieniste i wąskie plaże, ale jeżeli szukasz miejsca na słoneczne kąpiele to pewnie taka plaża nie będzie Twoim celem. Wakacje nad morzem są często także okazją do nauki pływania. Sprawdź, czy na danej plaży znajduje się kąpielisko strzeżone przez służby ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Warto również sprawdzić wśród opinii innych turystów, które z plaż są bardziej zatłoczone, a które zapewniają nieco więcej miejsca i swobody. Podejmując ostateczną decyzję na pewno warto wziąć pod uwagę powyższe informacje.

Podsumowując, nie sposób znaleźć rozwiązanie, które zagwarantuje nam bezbłędny wybór i tym samym udane wakacje. Jeżeli jednak weźmiesz powyższe aspekty pod uwagę, z pewnością pomogą Ci one dokonać właściwego wyboru, a także zminimalizować ryzyko nieporozumień i rozczarowania. Oczywiście każdy z nas, również w zakresie sposobu poszukiwania miejsca i noclegu na wakacje, ma swoje preferencje, więc znajdą się także osoby, które całkowicie ad hoc chwycą plecak i pojadą szukać noclegu już na miejscu. Trzeba mieć wówczas świadomość, że podejście to wiąże się ze zdecydowanie większym ryzykiem i niepewnością, ale wcale nie oznacza, że wakacje nie mogą być bardzo udane. Mamy nadzieję, że powyższe uwagi będą Wam pomocne przy poszukiwaniu i wyborze noclegów na wakacje nad naszym morzem, ale ostateczna decyzja i wybór oczywiście należy do Was. Udanych wakacji!

Autor: Michał
Lipiec 2013
Po prostu bardzo lubimy wakacje. Chcemy, żebyś Ty polubił je jeszcze bardziej! | najlepsze noclegi | runforSun.pl

Brak komentarzy: