niedziela, 5 stycznia 2014

Gdzie leży Soczi [mapa na igrzyska]


Soczi (po rosyjsku, czyli w oryginale zapisywane jako Сочи, a po angielsku - Sochi) znajduje się w Rosji, nad Morzem Czarnym i jest to największy... WAKACYJNY kurort kraju! Jak to możliwe, że zorganizowano tutaj igrzyska zimowe 2014, a nie letnie? Tuż za pobliskimi wzniesieniami, w górach Kaukaz znajdują się ośrodki narciarskie, które mają rację bytu dzięki innemu klimatowi niż nadmorskie promenady. Miasto jest też wyjątkowe pod względem lokacji, bowiem leży wzdłuż drogi z Dżubga do Suchumi i ma długość 147 kilometrów - to światowy wicelider wśród "długich miast".

Soczi leży nieopodal Gruzji, w Kraju Krasnodarskim. Nazwa miejscowości wzięła się od umiejscowienia osadnictwa nad rzeką o tej samej nazwie.

W samym mieście na igrzyska powstały centra treningowe i obiekty kryte właściwe dla dyscyplin olimpijskich. Zawody narciarskie wymagające zmagań na świeżym powietrzu będą odbywać się w miejscowości Krasnaja Polana, do której dojeżdża m.in. kolejka. Igrzyska Paraolimpijskie 2014 rozegrane będą w tych samych obiektach.

Mapa na igrzyska


Soczi

Jak widać centralne miejsce znajduje się na południe od Soczi - w ośrodku nadmorskim jest stadion olimpijski, a z morskiej wioski igrzysk do obiektów rozgrywania zawodów jest jakieś 5 minut drogi. Druga wioska olimpijska znajduje się w górach. Ma się do niej jechać z centrum Soczi około pół godziny nową koleją. Tutaj potrzeba około 15 minut na dotarcie do właściwych tras narciarskich.

Lotnisko Sochi-Adler znajduje się pośród miasta - dolatują tutaj m.in. samoloty z Moskwy, Sankt Petersburga, Czelabińska, Erewania, Taszkientu czy Ufy. Dociera tu m.in. Aeroflot, ale tanich linii lotniczych nie uświadczymy. Więcej na http://sochi-airport.com/flights/airlines

Mapa Soczi
Mapa Krasnaja Polana
Czy ktoś z Was będzie na Igrzyskach Olimpijskich 2014 w Soczi?
Dajcie znać, pochwalcie się fotkami!

Brak komentarzy: