czwartek, 14 stycznia 2016

Grecja starożytna [przewodnik po zabytkach antycznej Grecji]


Starożytne zabytki Grecji to nasz kolejny pomysł na praktyczny przewodnik. Wracając z wypoczynku w Grecji musimy mieć świadomość, ze nieuchronnie czekają na nas pytania znajomych o wrażenia ze zwiedzania antycznych zabytków. Celem uniknięcia pogardliwych spojrzeń i przeżycia niesamowitych doznań trzeba ruszyć się dalej niż na greckie plaże i kurorty. Poniżej przedstawiamy praktyczny przewodnik po świecie starożytnej Hellady.

Starożytna Grecja
Przykład antycznej architektury starożytnej Grecji - Korynt

Od czego rozpocząć zwiedzanie Grecji?

Radzimy zacząć zwiedzanie starożytnej Grecji od Aten. Zarówno ze względów turystycznych, jak i praktycznych. Z Aten dostać można się wszędzie, wszystkimi możliwymi środkami transportu. Spora baza hotelowa oraz możliwość zamówienia sobie specjalnego touru po wybranych zabytkach, czynią z Aten centrum wypadowe po całej Grecji. Większość antycznych zabytków znajduje się na terenie stanowisk archeologicznych i jest połączona z muzeum. Można zakupić albo bilet, który umożliwi zwiedzanie samych ruin, albo wejściówkę łączącą oglądanie ruin z muzeum, które zawsze znajduje się nieopodal. Ulgowe bilety z reguły kosztują o połowę mniej.

Najważniejsze zabytki starożytnej Grecji


Akropol
Akropol Grecja
Najpopularniejszy zabytek Grecji. Akropol to wzgórze świątynne w Atenach, na którym są następujące ruiny: Świątynia Partenon z V wieku p.n.e, zbudowana na cześć bogini i patronki miasta - Ateny, oraz mniejsza, również poświęcona Atenie - Świątynia Ateny Zwycięskiej, Erechtejon, Propyleje i Pinakoteka. Te 5 budowli na Akropolu to jedne z najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie. Normalny bilet kosztuje 12 euro, jednak dla mieszkańców Unii Europejskiej jest o połowę tańszy.

Pałac w Knossos na Krecie
Kreta Knossos
Ruiny siedziby kreteńskich królów datowane są na okres tzw. kultury minojskiej - jednej z najstarszych cywilizacji świata (2000 - 1450 r. p.n.e). To właśnie na Krecie rozpoczęła się kultura hellenistyczna. Z pałacem królewskim w Knossos związane są mity o Minotaurze, królu Minosie czy Dedalu i Ikarze. Ruiny pałacu odkrył na przełomie XIX i XX wieku brytyjski zasłużony archeolog Artur Evans. Knossos znajduje się 5 km od głównego miasta na Krecie - Heraklionu, do którego można dolecieć samolotem lub dopłynąć statkiem z innych części Grecji. Normalny bilet kosztuje 6 euro, ulgowy 3 euro, a dodatkowo można zobaczyć jeszcze zbiory muzeum - łączny koszt wyniesie wtedy od 5 do 10 euro.

Mykeny
Mykeny
Starożytne miasto Grecji na Półwyspie Peloponeskim. Związany z kulturą mykeńską, ważny ośrodek polityczno-gospodarczy. To tu panował mityczny król Agamemnon, który wyruszył z wielką wyprawą na wojnę trojańską. Ruiny miasta są rozległe i dobrze zachowane - ze słynną Lwią Bramą z XIII wieku p.n.e oraz nekropoliami. Mykeny znajdują się kilometr od miasta Mykiny, do którego można dojechać z Aten pociągiem, samochodem lub busem. Koszt zwiedzenia ruin to 8 euro.

Delfy
Delfy Grecja
Miejscowość, w której mieściła się najsłynniejsza i najważniejsza świątynia starożytnej Grecji u stóp góry Parnas na Peloponezie. Na górze Parnas swą siedzibę miał Apollo, a mieszczące się pod nią miasto Delfy było centrum jego kultu. W Delfach znajdowała się poświęcona bogu miłości i sztuk świątynia z wyrocznią, do której pielgrzymowali starożytni Grecy. Tutaj można dowiedzieć się m.in. jak kapłanki wprowadzały się w narkotyczny stan i przepowiadały przyszłość. Delfy znajdują się 3 godziny jazdy z Aten. Wejście do muzeum oraz ruin kosztuje łącznie 9 euro.

Olimpia
Olimpia Grecja
Miejsce kultu Zeusa oraz znane szerzej miasto, gdzie odbyły się pierwsze igrzyska, od nazwy miejscowości nazywane olimpijskimi (pierwsze zmagania antycznych atletów odbyły się w 776 roku p.n.e.). W Olimpii są też ruiny świątyni Zeusa, gdzie znajdował się jeden z siedmiu cudów świata - posąg największego z greckich bogów dłuta Fidiasza oraz starożytny stadion olimpijski na 20 tysięcy osób. Do Olimpii można dostać się na wiele sposobów: z Aten do miast Patras lub Kalamata (samolotem lub statkiem), albo bezpośrednio busem lub samochodem ze stolicy Grecji do Olimpii. Koszt obejrzenia zabytków to od 3 do 6 euro, wraz z muzeum - 9 euro.

Świątynia Apollina w Bassaj
Grecja Bassaj
Jedna z najlepiej zachowanych świątyń w Grecji z V wieku p.n.e. Unikat na skalę światową, zaprojektowany według zasad trzech architektonicznych stylów - korynckiego, jońskiego i doryckiego. Jednak aby tam się dostać trzeba albo mieć prywatny transport, albo skorzystać z autostopu. Bassaj znajduje się ok. 2 godzin jazdy z Olimpii. Wizyta w świątyni to koszt jedynych 3 euro.

Wergina
Wergina Grecja
Wieś na północy Grecji, związana z okresem macedońskim tego państwa. Tutaj znajdują się ruiny pierwszej stolicy starożytnego państwa macedońskiego - Ajgaj. Po zmianie stolicy Ajgaj służyło jako nekropolia królów macedońskich - spoczywają tutaj między innymi Filip II i Aleksander IV (kolejno ojciec i syn Aleksandra III Wielkiego. Tak tego). Aby zobaczyć Werginę trzeba dojechać z Aten do Salonik, z Salonik do Werii a stamtąd już tylko 13 km busem do ruin Ajgaj. Bilety kosztują 8 euro.

Teatr w Epidauros
Teatr w Epidauros
Najlepiej zachowany starożytny teatr. Robi ogromne wrażenie na turystach wielkością (14 tysięcy miejsc) oraz wspaniałą akustyką, dzięki której tak duża liczba widzów mogła usłyszeć najdrobniejszy szelest aktora. Do Epidauros na Peloponezie można dojechać autostradą z Aten. Koszt to 6 euro; wraz z muzeum - 9 euro

Korynt
Korynt
Zarówno w czasach starożytnych jak i współczesnych prężne miasto, ważny ośrodek gospodarczy, polityczny i kulturalny. Do dziś można zobaczyć ruiny jednego z najważniejszych polis antycznej Grecji (świątynię Apollina, Drogę Lechajońską do dawnego portu, ruiny łaźni i sklepów). Do Koryntu można dojechać wszystkimi środkami transportu. 6 euro na obejrzenie ruin lub połączony bilet na zwiedzanie ruin i muzeum - 9 euro.

Sparta
Sparta Grecja
Drugie po Atenach (a czasem pierwsze) centrum polityczne Grecji. W Sparcie możemy zobaczyć ruiny dwóch świątyń: Artemidy i Ateny. Koszt zwiedzenia starożytnej Sparty to tylko 2 euro.

autor: Konrad BielaA dokąd Wy wybieracie się szlakiem starożytnej Grecji? Co chcecie zwiedzić na wakacjach w Grecji? Dajcie znać!

Zobacz też pomysły na wakacje w Grecji:

Zakynthos [wakacje i przewodnik po wyspie]
Zakynthos


Wyspa Kos [przewodnik na wakacje]
Kos Wyspa

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Niestety od 2016r bilety podrożały Delfy, Wergina,Korynt po 12 Euro a Ateny 30 Euro