poniedziałek, 22 września 2014

TOP 5: Parki rozrywki w Europie


Subiektywny ranking 5 najlepszych parków rozrywki w Europie przygotował dla Was Konrad Biela.

Mimo, że dzień dziecka już dawno za nami warto już pomyśleć nad prezentem z okazji święta najmłodszych. Oczywiście są jeszcze urodziny, imieniny, gwiazdka, prezent z okazji wymuszonego płaczu czy rocznica pierwszego skorzystania z nocnika - jak widzicie powodów nie brakuje. Dlatego w trosce o szczęście waszych pociech oraz dobrą kondycję waszego zdrowia psychicznego przygotowaliśmy ranking najlepszych parków rozrywki w Europie. Warto z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd, bo i dorośli bawią się nie gorzej od dzieci.

1. Prater

Prater Wiedeń

Najstarszy park rozrywki na świecie wiedeński Prater mieści na terenach dawnych, cesarskich terenach łowieckich, które dziś znajdują się w dzielnicy Leopoldstadt w centrum Wiednia. W 1766 roku cesarz Józef II udostępnił swoje prywatne tereny wiedeńczykom. Stopniowo zaczął rozwijać się tam park rozrywki, jeden z najbardziej znanych na świecie. Prater oferuje mnóstwo knajp i restauracji, miejsc, spacerowych, domy strachu, rollercoster i wiele, wiele innych. Najciekawszymi atrakcjami parku są:

Diabelski młyn (Wiener Riesenrad) - ok. 65 metrowy gigant, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Wiednia.

Liliputbahn - malutka replika XIX-wiecznej lokomotywy z odkrytymi wagonami, która zabiera turystów na 4 km przejażdżkę przez park. Trwa zwykle 20 min i pędzi jak nasze polskie pociągi - max. 30 km/h. Za to jest dużo weselej.

The Grottenbahn - kolejna kolejka, która zabiera małych fanów do baśniowego świata. 30 jaskiń, przez które przebiega trasa, pełnych jest kolorów, bajkowych postaci i scen. Po przejażdżce można zakupić różne zabawki o baśniowej tematyce. Spróbujcie po opuszczeniu The Grottenbahn przekonać swoje zachwycone dzieci, że takie zabawki są im niepotrzebne.

Przydatne info:
Sam park jest otwarty przez cały rok, całą dobę. Natomiast atrakcje (czyli ta rozrywkowa część parku zwana Wurstelprater) udostępniane są dla turystów od 15 marca do 31 października, od 10 rano do 1 w nocy. Wejście do parku jest darmowe, jednak za każdą atrakcję trzeba płacić z osobna. Zwykle jest to koszt pomiędzy 1,50 a 5 euro - w zależności od wieku oraz typu zabawy.


2. Europa-Park

Europa Park

Na 95 hektarach rozlokowany jest drugi po Disneylandzie najczęściej odwiedzany europejski park rozrywki. Ponad 100 atrakcji, aż 11 rollercoasterów i 13 parków tematycznych związanych z państwami Europy. Park znajduje się w miejscowości Rust na południowym zachodzie Niemiec, przy granicy z Francją. Najciekawsze atrakcje to :

Parki tematyczne krajów europejskich - Warte zobaczenie miejsca, gdzie w skondensowanej formie można poznać kulturę i kolory takich państw jak Niemcy, Anglia, Francja, Szwajcaria, Holandia, Hiszpania, Włochy i wiele innych.

Blue Fire Megacoaster - zdecydowanie nie dla ludzi o słabych żołądkach. Ten rollercoaster rozpędza się do 100 km/h w 2,5 sekundy. Jazda trwa ponad 2 minuty - ekstremalne wrażenia i palpitacje serca gwarantowane.

Praktyczne informacje:
Europa-Park otwarty jest od 5 kwietnia do 2 listopada w sezonie letnim w godzinach od 9 do 18 oraz w sezonie zimowym (kiedy dostępnych jest mniej atrakcji) od 22 listopada do 11 stycznia od 11 rano do 19 wieczorem. Jednodniowy bilet, który można wykorzystać w ciągu całego sezony to dla dorosłych 41 euro, dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat - 36 euro, natomiast dzieci poniżej 4 roku życia oraz mali jubilaci mają darmowe wejście. Większość atrakcji nie jest płatna dodatkowo. Można również zaopatrzyć się w dwudniowy bilet.


3. Legoland Billund

Legoland Billund

Pierwszy i największy park rozrywki tematycznie związany z serią kultowych klocków, znajduje się w miejscowości Billund w Danii Południowej. Jak łatwo się domyślić, spora część parku jest zbudowana z klocków Lego i Duplo lub wystylizowana na ich podobieństwo. Lecz i tutaj znajdziemy rollercoastery, place zabaw czy kolejki. Warto zobaczyć:

Vikings River Splash- spływ pontonami na długości 438 metrów przez rwącą rzeczkę. Kończy się 8-metrowym wodospadem.
Praktyczne informacje:
Park jest otwarty od kwietnia do listopada, w różnych dniach i porach. Dlatego by zaplanować wyjazd zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie głównej Legolandu. Można zaplanować wizytę zgodnie z barometrem kolejkowym, dostępnym na stronie - warto do niego zajrzeć, by uniknąć przerażających kolejek, które dorosłych potrafią przestraszyć bardziej niż domy strachu. Jednodniowy bilet kosztuje 143 zł dla dorosłych i 133 dla dzieci i osób starszych. Bilety 2-dniowe są odpowiednio droższe.


4. Disneyland w Lagny-sur-Magne

Disneyland Paryż

Umownie zwany paryskim, bo znajduje się tylko kilkanaście kilometrów na wschód od stolicy Francji. Nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Na terenie parku znajduje się 5 parków tematycznych, gdzie miłośnicy bajek i filmów spod szyldu Walta Disneya będą zachwyceni bez względu na wiek. Nie brakuje też tam oczywiście typowych dla innych parków rozrywki atrakcji. W zasadzie w Disneylandzie warte zobaczenia jest wszystko - zatem nie podpowiadamy.

Praktyczne info:
Najtańsze bilety na 1 dzień to koszt odpowiednio 60 euro dla dorosłych i 54 euro dla dzieci od 3 do 11 lat.


5. De Efteling

Park Rozrywki
Chyba jeden z nielicznych parków rozrywki, gdzie dorośli nie będą się nudzić. De Efteling znajduje w miejscowości Kaatsheuvel na południe od miasta Walwijk w południowo-zachodniej Holandii. Obok parku znajduje się pole golfowe, 4-gwiazdkowy hotel i ośrodek wypoczynkowy. Do najciekawszych atrakcji parku należą:
Spookslot - dom strachów z grobami, duchami, umarlakami i wszystkim, co na pierwszy rzut oka dawno nie żyje. Jeden z najbardziej przerażających tego typu domów na świecie.
Jerzy i Smok - unikatowy (bo drewniany i dwutorowy roallercoaster), gdzie obok siebie na 788 metrach dwie drużyny walczą, by pokonać smoka na końcu trasy. Jak? Pojedziecie - zobaczycie.

Praktyczne info:
De Efteling jest czynny praktycznie od 1 lipca do 1 lutego, jednak ten czas jest podzielony na 3 sezony, w których godziny otwarcia parku ulegają nieznacznym zmianom. Bilety kosztują od 30 do 60 euro.

Brak komentarzy: