tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

wtorek, 14 listopada 2017

Ryga i Tallin - dwie stolice w jeden weekend


Jak to możliwe, aby zwiedzić dwie europejskie stolice w jeden weekend? To bardzo proste - należy wybrać dobry środek komunikacji pomiędzy miastami, szczególnie gdy mamy w planach odwiedzenie Rygi i Tallina. To niewiarygodne, że te dwa miasta dzieli zaledwie około 5 godzin drogi. Trasę pomiędzy Rygą a Tallinem najlepiej pokonać autokarem. Kursują one kilka razy dziennie.

Ryga
Panorama RygiCzy wiesz, że…

Jeżeli szukasz porównywarki połączeń autobusowych, możesz sprawdzić wyszukiwarkę BUSFOR, gdzie z pewnością znajdziecie autobus nie tylko na tej trasie. Autobusy między Rygą i Tallinem zobacz tu: https://busfor.pl/
 


Ryga

Ryga, stolica Łotwy, kryje w sobie wiele burzliwych historii. Założono ją jako bazę zakonu kawalerów mieczowych w 1201 roku. Ten jeden z największych portów na Bałtyku był przez stulecia pod panowaniem Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego, a także szwedzkim i rosyjskim. Każdy z tych okresów pozostawił znak czasu na tym jednym z najszybciej rozwijających się obecnie miast tej części Europy.

Riga

Największą atrakcją Rygi jest starówka, wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Leży ona u ujścia Dźwiny do Morza Bałtyckiego. Warto tu odwiedzić Katedrę w Rydze wraz z Placem Katedralnym. Kamień węgielny pod katedrę położył w 1211 roku sam biskup Albert, którego do dziś uważa się za założyciela miasta. Wokół świątyni znajduje się największy plac w Rydze, który jest miejscem większości ważnych wydarzeń kulturalnych w mieście, takich jak koncerty, jarmarki i występy artystyczne.

Warto odwiedzić także Kościół św. Janów uznawany za najstarszy w mieście. Tuż obok niego znajdziemy drugi wyższy kościół św. Piotra. Pomiędzy nimi znajduje się niedużej wielkości rzeźba „bremeńskich muzykantów” – osioł, pies, kot i kogut stoją jedno na drugim i nawiązują do słynnej baśni braci Grimm. To rzeźba podarowana Rydze przez partnerskie miasto Brema. Ma też swój podtekst polityczny, bowiem w bajce zwierzęta wyglądają przez okno, w Rydze mówi się, że przez żelazną bramę. Miejska legenda głosi, że jeśli potrzesz nos osła, spełni się Twoje życzenie.

Riga_30
Ryga: Dom Czarnogłowych

Zwiedzając Rygę warto odwiedzić poza tym Plac Ratuszowy z Domem Czarnogłowych oraz Pomnik Wolności, którego nie da się raczej przegapić, bo to 42-metrowa konstrukcja, która stała się symbolem miasta. Kolejną atrakcją turystyczną z pewnością są „Trzej bracia”, czyli trzy sąsiadujące ze sobą kamienice przy ulicy Mazla Pilsa. Są ponoć odpowiedzią na stojące w Tallinie „Trzy siostry”.

Będąc w Rydze nie można zapomnieć o odwiedzeniu dzielnicy Art Nouveau, stanowiącej największy na świecie zbiór budynków secesyjnych, w tym Zeppelin Halls - starych hangarów zeppelinów, które dziś goszczą hale targowe.
 

Tallin

Drugie z miast, które chcemy dziś przedstawić to Tallin, stolica Estonii, z równie burzliwą historią, leży na brzegu Zatoki Fińskiej.

Jedną z największych atrakcji Tallina są mury obronne otaczające Dolne Miasto. Częściowo stanowią one pamiątkę duńskiego panowania nad miastem. Do dziś zachowało się 26 baszt krytych czerwoną dachówką. Warto odwiedzić Kościół św. Olafa z wieżą widokową, z której podziwiać można całe stare miasto. W XVI wieku wieża przez pewien czas była najwyższą budowlą na świecie.

Estonia_1536 - Town Hall Square

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania jest Toompea – Góra Katedralna, składająca się z kilku ulic i dwóch placów, znajdująca się na jeziorem Ulemiste. Toompea nazywana jest także Górnym Miastem. Znajdziemy tu też najstarszy kościół w Estonii, czyli luterańską katedrę Toomikirik, stojącą przy Kiriku plats.

Estonia, Tallin

Ciekawostką jest to, że w Tallinie występują białe noce, czyli zjawisko charakteryzujące się nie zapadaniem całkowitego zmroku w nocy.

Oba miasta – Ryga i Tallin – z pewnością zasługują na odwiedzenie i bliższe poznanie. Jeśli byliście lub będziecie dajcie nam proszę znać jak Wasze wrażenia.

Brak komentarzy: