gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

niedziela, 25 grudnia 2022

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro znajduje się w południowo-wschodniej części Brazylii. To jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Jest położone nad Oceanem Atlantyckim, tuż powyżej Zwrotnika Koziorożca, nad Zatoką Guanabara wśród wzgórz, granitowych „Głów Cukru” - Pão de Açúcar.

Rio de Janeiro

Jak dolecieć na karnawał w Rio de Janeiro?

Planując podróż do Brazylii musimy mieć na względzie to, iż bez przesiadek się nie obędzie. Najczęstszym miejscem przesiadek są Niemcy – Frankfurt nad Menem lub Monachium. W zależności na jaką opcję się zdecydujemy. Dodatkowo mogą nas jeszcze czekać przesiadki w Lizbonie czy już w Brazylii. Spotykane są też połączenia z przesiadką w Rzymie. Podróż to koszt od około 2500 zł do 6000 zł w dwie strony. W zależności od czasu w jakim dokonujemy rezerwacji oraz lini lotniczych.

Czy potrzebuję wizy do Brazylii?

Polscy obywatele, którzy mają zamiar pojechać do Brazylii w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni nie potrzebują wizy turystycznej. Wniosek o przedłużenie prawa pobytu w celach turystycznych ponad 90 dni należy złożyć w Policji Federalnej (Policia Federal), najpóźniej na 10 dni przed upływem terminu.

Obywatele polscy powinni posiadać paszport ważny przynajmniej sześć miesięcy, bilet na wjazd i wyjazd z Brazylii (niekoniecznie powrotny), świadectwo szczepienia przeciwko żółtej febrze oraz środki finansowe w postaci gotówki lub "travel check" albo karty kredytowej plus dodatkowo aktualny wyciąg z konta bankowego.

Co zwiedzić w Rio de Janeiro?

Rio de Janeiro to nie tylko karnawał i samba. Miasto kojarzy się nam również z wielkim posągiem Chrystusa Zbawiciela na wzgórzu Corcovado. Posąg króluje nad miastem na wysokości 704 m n.p.m. W mieście znajduje się także słynna na cały świat plaża Copacabana. Inną plażą tłumnie odwiedzaną przez turystów, zwłaszcza tych bardziej zamożnych, jest Ipanema.

Rio de Janeiro słynie z kościołów i klasztorów z XVI – XVIII wieku. Znajdziemy tutaj między innymi: kościół i klasztor Benedyktynów z XVI w, klasztory Franciszkanów - S. Antonio z XVII w., S. Bento z XVII w., Misericordia z XVIII w. Najstarszy zabytek Rio - XVII-wiecznym Mosteiro de São Bento. A także liczne pałace, wśród nich Paço Imperial - imperialny pałac będący siedzibą gubernatorów koloni. Pałace z XIX w.: królewski, Itamaraty, Guanabara.

Ciekawostką architektoniczną są również instytucje użyteczności publicznej między innymi opera zbudowana na wzór paryskiej, uniwersytety, budynki architektury współczesnej: gmachy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Oświaty, gmach Muzeum Sztuki Współczesnej.

Mapa Rio de JaneiroZobacz też Przewodnik po Rio de Janeiro (drukowany)

Brak komentarzy: