Pogoda w Izraelu – kiedy lecieć?
Izrael jest dobrym miejscem, żeby odwiedzić go o każdej porze roku. Widoczne są tutaj wpływy trzech klimatów: śródziemnomorskiego, kontynentalnego i umiarkowanego.
Na wybrzeżu Morza Śródziemnego najlepiej wypoczywać od kwietnia do listopada, kiedy temperatura powietrza przekracza 25 stopni. Woda w kwietniu może być jeszcze chłodna - poniżej 20 stopni, ale od maja do listopada możemy liczyć na temperaturę od 20 do 27 stopni. W lipcu i w sierpniu występują upały, jednak wiatr wiejący od morza łagodzi ich skutki. Zimy są łagodne – typowe dla klimatu śródziemnomorskiego.
Nad Morzem Martwym okres plażowania jest znacznie dłuższy. Temperatura w ciągu dnia raczej nigdy nie spada tam poniżej 20 stopni, choć wieczory i noce mogą być chłodne. Od maja do września temperatury powietrza wynoszą od 36 do 40 stopni.
W głębi kraju i na obszarach górskich lato jest słoneczne, gorące i dość wietrze. Noce są chłodne. Zimą dość często występują opady śniegu.
Izrael najlepiej zwiedzić w maju i wrześniu. Unikniemy uciążliwych upałów, tłoku oraz deszczu.
Jeżeli chcemy odwiedzić Izrael w kwietniu, październiku lub grudniu musimy wziąć poduwagę trudności, jakie wynikają z obchodów świąt.
Dysponując niskim budżetem najlepiej wybrać się do Izraela w styczniu. Ceny wtedy są najniższe.
Najważniejsze atrakcje turystyczne Izraela
Miejsca znane z Ewangelii przyciągają chrześcijan, a wczasy nad Morzem Martwym to prawdziwy rarytas.
Stare Miasto w Akko, Masada, Białe Miasto w Tel Awiwie, Szlak Wonności – miasta rozsiane na pustyni Negew oraz pozostałości biblijnych osad – Megiddo, Hazoru i Be'er Szewy – to miejsca wpisane na listę zabytków UNESCO i na pewno watro je odwiedzić.
Ponadto jednym z najbardziej znanym miejscem w Izraelu jest Jerozolima. Przyciąga wiernych wielu religii. W jednym mieście znajduje się wiele ważnych miejsc Chrześcijan, Muzułmanów czy Żydów.
Bazylika Grobu Pańskiego, Droga Krzyżowa-Via Dolorosa, Góra Oliwna, Wieczernik to miejsca pielgrzymek chrześcijańskich.
Wzgórze świątynne w Jerozolimie jest trzecim co do ważności miejscem świata muzułmańskiego. Na placu stoi najbardziej charakterystyczny budynek w pejzażu miasta - Meczet Skały. We wnętrzu przechowywany jest ząb i włos z brody Proroka. Nieopodal stoi meczet Al-Aksa - jeden z najbardziej fundamentalistycznych ośrodków muzułmańskich. Stare Miasto otoczone jest solidnymi murami, w których zbudowano 7 bram. Złota Brama ma szczególne znaczenie dla Żydów, bo wierzą oni, że tamtędy wejdzie Mesjasz po swym powrocie na ziemię w dniu Sądu Ostatecznego.
W Izraelu warto odwiedzić także Tel-Awiw, Betlejem, Jerycho – najstarsze miasto świata oraz zamoczyć stopy w Morzu Czarnym. Kąpiel w Morzu Martwym jest w zasadzie niemożliwa. Zasolenie wody jest tak duże, że kładąc się na wodzie nie jesteśmy w stanie utonąć. Zasolenie wody to 30%. Radzimy korzystać z plaż, na których zlokalizowane są prysznice, bo po wyjściu z wody cała skóra pokryta jest kryształkami soli. Odradzamy także wchodzenie do wody, gdy na ciele znajdują się ranki, odrapania, itp.
Wycieczki i wczasy w Izraelu
Za 8 dniowy pobyt w Izraelu zapłacimy ponda 2500 złotych. Oferty wycieczek znajdziemy w każdym większym biurze podróży.
Wiza
Obywatele polscy legitymujący się paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Należy zwracać uwagę na stemple umieszczane w paszporcie przez służby graniczne Izraela. Często funkcjonariusze straży granicznej ograniczają czas pobytu polskich turystów, wpisując na stemplach zgodę na krótszy pobyt, np. do 1 miesiąca. Na przejściu granicznym w Ejlacie ograniczanie pobytu do 1 miesiąca jest regułą.
Mapa Izraela
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz