gdzie na wakacje? >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

środa, 16 kwietnia 2008

Kazimierz - Kraków - Polska


Kraków KazimierzKraków Kazimierz
Kraków Kazimierz
Kraków Kazimierz
Kraków Kazimierz
Kraków Kazimierz
Kazimierz jest obszarem Krakowa wchodzącym w skład dzielnicy Stare Miasto. Uważany jest przez niektórych za osobną dzielnicę. Od XIV do początków XIX wieku Kazimierz był samodzielnym miastem położonym na południe, ale w bezpośredniej bliskości Krakowa. Przez wiele wieków współżyły w nim i przenikały się nawzajem dwie wielkie kultury - żydowska i chrześcijańska.

Ta dzielnica żydowska cieszy się w ostatnim okresie bardzo dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Niewątpliwie jest bogata we wspaniałe zabytki i tradycję. Wśród tutejszych budowli wyróżniają się kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny oraz kościół O.O Paulinów na Skałce – sanktuarium św. Stanisława, patrona Polski, a także Panteon Narodowy, ratusz na Placu Wolnica i cały zespół architektury przemysłowej przy ulicy św. Wawrzyńca. Słynna dziś ulica Szeroka (na której odbywa się m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej, stanowiła niegdyś centrum miasta Kazimierz.

Rejon Kazimierza obfituje w synagogi: Stara (koniec XV w.), Izaaka (1644), Kupa (1643), synagoga (1553) i cmentarz Remuh, Tempel (1862), Wysoka (1563?) oraz Poppera (1620).

Zabytki Kazimierza wraz ze ścisłym Starym Miastem i Wawelem zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Warto pospacerować po Kazimierzu i zaglądać w każdy jego zakamarek. Atmosfery temu miejscu nadaje również szereg dostępnych, przyjaznych i klimatycznych knajpek oraz tradycyjne kolejki po zapiekanki na Placu Nowym.

Kraków KazimierzKraków Kazimierz
Kraków Kazimierz
Kraków Kazimierz
Zobacz:

Synagogi Krakowa - Kazimierza
Kościół oo. Paulinów na Skałce
Kościół Bożego Ciała
Kościół i klasztor Bonifratrów
Kościół św. Katarzyny i klasztor oo. Augustianów Eremitów
Plac Wolnica i ratusz
Plac Nowy
Zespół architektury przemysłowej przy ulicy św. Wawrzyńca

Zobacz również:

Plebiscyt National Geographic


Zobacz też: Przewodnik po Kazimierzu

Brak komentarzy: