tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

poniedziałek, 25 maja 2009

Stary Sącz - tradycja św. Kingi


Stary Sącz święta KingaStary Sącz święta Kinga

Klasztor klarysek w Starym Sączu ufundowała w 1280 roku księżna Kinga - żona Bolesława Wstydliwego. Wówczas pierwsze siostry zakonne przybyły do starosądeckiego klasztoru ze zgromadzenia w Skale.

Kościół pw. Świętej Trójcy i świętej Klary z 1285 roku oraz zabudowę klasztorną wzniesiono na skarpie nad dawnym korytem Popradu. W 1605 roku w tym miejscu powstały nowe murowane zabudowania. Klasztor składający się z czterech skrzydeł z krużgankami i wirydarzem zaprojektował Jan di Simoni. Na klasztornym dziedzińcu rośnie lipa, którą według legendy sadziła sama święta Kinga.

Fasadę furty klasztornej wieńczy trójkątny szczyt z sgraffitowymi postaciami - Chrystusa Salwatora, błogosławionej Salomei, świętej Klary, świętej Kingi oraz świętego Franciszka.

Podczas Mszy Świętej na starosądeckich błoniach w 1999 roku miała miejsce kanonizacja Świętej Kingi. Dokonał tego papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski. Po uroczystości pozostał okazały ołtarz polowy tzw. Ołtarz Papieski, obok którego powstaje Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II.

Stary Sącz święta KingaStary Sącz święta Kinga

W maju spod Ołtarza Papieskiego w Starym Sączu wyrusza co roku Kwietny Bieg. Jest to sztafeta dookoła Polski trwająca 15 dni organizowana dla uczczenia postaci Jana Pawła II i Jego Pielgrzymek do Polski.

Stary Sącz święta KingaStary Sącz święta Kinga

Zobacz:Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (2002 rok)

Grodzisko koło Skały - Pustelnia bł. Salomei

Oficjalna strona miasta Stary Sącz

Strona klasztoru klarysek w Starym Sączu
Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II


Brak komentarzy: