wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

poniedziałek, 6 lipca 2009

Kraków: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu


Od powstania klasztoru Benedyktynów w Tyńcu minęło ponad 965 lat (stan na rok 2009). Według tradycji opactwo ufundował w 1044 roku Kazimierz Odnowiciel, który był synem Mieszka II.

Pierwszy zespół kamiennych budowli na wzgórzu tynieckim powstał w drugiej połowie XI wieku. Była to trójnawowa romańska bazylika oraz zabudowania klasztorne. Do dnia dzisiejszego z pierwotnych zabudowań pozostała południowa ściana ówczesnej bazyliki wraz z portalem romańskim, fundamenty krużganka, refektarza i fragmenty zdobnictwa architektonicznego. Wiek XIV nie był łaskawy dla klasztoru. Opactwo uległo znacznym zniszczeniom. Odbudowa rozpoczęła się w XV wieku. Klasztor powiększył się o nowe skrzydła, a kościół przyjął charakter gotycki. W kolejnych epokach bazylika otrzymała wystrój barokowy. Przebudowa bocznych naw przyczyniła się do powstania sześciu kaplic. Wojny toczące się w XVII wieku niszczyły opactwo. Kolejnej odnowy dokonano w XVIII wieku. W skrzydle południowym powstała biblioteka, z kolei kościół został ozdobiony elementami rokokowymi. Artysta Francesco Placidi wyposażył świątynię w ołtarze z czarnego marmuru (ołtarz główny z obrazem Najświętszej Trójcy i patronów opactwa: świętych Apostołów Piotra i Pawła). W okresie rozbiorów Polski Klasztor zamieniony został w twierdzę. W XIX wieku Austria skasowała opactwo. W XX wieku benedyktyni wrócili na wzgórze tynieckie. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zostało odnowione.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu KrakówOpactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków

Obecnie Benedyktyni dbają o stan tynieckiego wzgórza. Liczne remonty sprawiły, że to miejsce stało się ogromną atrakcją dla turystów. Oprócz zwiedzania można tu skorzystać np. z warsztatów chorału gregoriańskiego, relaksacyjno-medytacyjnych, czy sztuki układania kwiatów ikebany.

W Tyńcu funkcjonuje również Benedyktyński Instytut Kultury, który jest nie tylko miejscem spotkania przeszłości z teraźniejszością, tradycji z nowoczesnością, ale przede wszystkim otwartą przestrzenią sprzyjającą spotkaniom ludzi o różnych światopoglądach. To ośrodek spotkań młodzieży szkolnej, akademickiej, pielgrzymów, turystów, ludzi nauki, sztuki i kultury oraz wszystkich tych, którym bliskie są idee duchowości monastycznej.

Organizowane są tutaj Dni Benedyktyńskie, Tynieckie Recitale Organowe, Festiwale Muzyki z Klasztorów Benedyktyńskich Europy, inne koncerty oraz różnotematyczne wystawy.

Do Tyńca można przyjechać również na rekolekcje lub dni skupienia.

Benedyktyni z Tyńca mają też swoją "markę gastronomiczną". Sieć sklepów Produkty Benedyktyńskie dociera do różnych zakątków Polski oraz Europy. Oparte o zakonne receptury konfitury, miody, ciastka, syropy, ryby, wędliny, sery, wina, miody pitne, herbaty ziołowe są coraz bardziej popularne. Nabywając produkty klienci wspierają opactwo i prowadzone przez nie dzieła. Jednym z nich jest wydawanie prac teologicznych, monastycznych i historycznych. Bowiem Benedyktyni mają również swoje wydawnictwo.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu KrakówOpactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu Kraków


Do Tyńca z centrum Krakowa można dojechać autobusem linii 112 MPK Kraków. Przystanek początkowy to Rondo Grunwaldzkie, a przystanek najbliższy do wzgórza tynieckiego nosi nazwę "Tyniec". MPK obsługuje również linię 203 ze Skawiny do Tyńca.

Do Tyńca prowadzi dobra trasa rowerowa z centrum Krakowa. Wycieczkę rowerem do Opactwa Benedyktynów można rozpocząć w okolicy Mostu Dębnickiego, naprzeciw Wawelu. Następnie jedziemy na zachód nad brzegiem Wisły. Po drodze nasze oczy ujrzą piękne obiekty, wśród których są: klasztor Norbertanek na Salwatorze, Belweder w Przegorzałach, klasztor Kamedułów na Bielanach, tor kajakarstwa górskiego przy stopniu wodnym "Kościuszko".

Przedstawiamy praktyczną mapę dojazdu z centrum Krakowa:
Zobacz:

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - oficjalna strona
Benedyktyński Instytut Kultury - oficjalna strona
Produkty Benedyktyńskie - sklep internetowy
Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów - oficjalna strona

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (2006 rok)

Brak komentarzy: