sobota, 4 lutego 2012

Las Fallas w Walencji


Las Fallas
Palenie rzeźby na Las Fallas w Walencji
Fiesta de Las Fallas to niesamowita atrakcja turystyczna Walencji. Nazywana również Fallas de Valencia. Tradycja jej organizacji wywodzi się z pogańskich obchodów karnawału lub czci św. Józefa (o historii niżej). Święto Ognia Las Fallas w Walencji jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Hiszpanii, które co roku odbywa się w okolicach 19 marca. Tego dnia spalane są wielkie kukły rozstawione w różnych punktach miasta. W całym tygodniu mają miejsce parady i imprezy towarzyszące.

Walencja od początku marca zyskuje dodatkowych mieszkańców. Są to znane postaci życia codziennego zamienione w rzeźby (falla) tworzone z kartonów, drewna i wosku przez zawodowych artystów. Stawiane są w każdej dzielnicy. Niektóre potrafią kosztować krocie. Kukły i zainwestowane w nie pieniądze płoną na ulicach Walencji 19 marca. Wtedy kończy się też festiwal. Wcześniej przez cały miesiąc słychać w mieście huk petard. Tak Hiszpanie żegnają zimę.

Najważniejsze rzeźby (falle) w Walencji znajdują się na Nou Campanar, Na Jordana, El Pilar, Convento Jerusalen, Plaza del Ayuntamiento. Swoje mniejsze rzeźby wystawiają równolegle dzieci (ninots) z poszczególnych osiedli.

Program Las Fallas

Na Las Fallas składają się m.in.:
- palenie rzeźb 19 marca, tzw. La noche de la crema (Noc Płomieni)
- codzienna La Mascleta (petardy)
- wybory najpiękniejszych faller
- Cabalgata (przemarsz)
- Ofrenda (ofiarowanie kwiatów Matce Boskiej)
- wydarzenia towarzyszące
--> poznaj szczegółowy program Las Fallas 2014

La Mascleta

Od 1 marca do 19 marca codziennie o godz. 14.00 na Plaza del Ayuntamiento jest La Mascleta, czyli dziesięć minut z detonowaniem petard. Jest mnóstwo huku i dymu, więc lepiej nie trafić tam z zaskoczenia.
Mascleta
La Mascleta na Plaza del Ayuntamiento

Wybory faller i cabalgata

16 marca fallery i fallerzy (uczestnicy Las Fallas) maszerują w tradycyjnych strojach przez miasto. Kobieta, która zaprezentuje się najładniej, zostanie okrzyknięta najpiękniejszą fallerą. Wybiera się też najpiękniej ubraną młodą fallerę (dziewczynkę). Tego dnia odbiera się też nagrody za najciekawsze i najładniejsze falle. Wieczorem (tzw. cabalgata) przez miasto maszerują lokalne orkiestry, a jeźdźcy konni jadą na swych rumakach. Potem do białego rana trwa fiesta.

Cabalgata
Kogo publiczność wybierze pięknym łabędziem, a kogo brzydkim kaczątkiem?

Ofrenda

17 marca to tzw. ofrenda, czyli ofiarowanie Matce Boskiej bukietów kwiatów, składanych przez fallery. Kwiaty składane są na rusztowaniu z drewna przed bazyliką na Plaza De La Virgen. Konstrukcja tworzy stożek wokół rzeźby Matki Boskiej.

Ofrenda Walencja
Ofrenda de las flores - ofiarowanie kwiatów Matce Boskiej

Noc Płomieni Las Fallas 19 marca

La noche de la crema (Noc Płomieni) ma miejsce 19 marca. O godzinie 22 płoną figurki dla dzieci z bohaterami bajek. O północy z dymem idą wszystkie duże, "dorosłe" rzeźby. Pozostawiany jest tylko jeden element jednej rzeźby, który po imprezie przenoszony jest do muzeum święta w Walencji - Museo Fallero.
Fallas Walencja
Płonąca rzeźba

Historia Las Fallas

Niektórzy upatrują źródła Święta Ognia w saturnaliach, którymi w Cesarstwie Rzymskim żegnano zimę. Popularna jest jednak teza, że w XVI wieku cieśle z Walencji chcieli uczcić swojego patrona św. Józefa. Postanowili spalić drewniane odpadki, które uformowali w rzeźby. Z biegiem czasu konstruowano z nich ludzkie postacie. Obecnie puszczane z dymem są karykatury publicznie znanych osób.

Dziś nie czci się boga Saturna, ale postacie religii katolickiej (np. Matkę Boską Osób Opuszczonych) i świeckie.

Rzeźby Fallas

Rzeźby Las Fallas

Las fallas to właśnie nazwa rzeźb. Każda falla wysoka jest na co najmniej kilkadziesiąt centymetrów, ale często dochodzi do nawet kilkunastu metrów. Przedstawiają zwykle krytykę lokalnej polityki poprzez karykatury postaci życia publicznego. Są politycy, ale też sportowcy i artyści, którzy byli ważni w ostatnim czasie dla Hiszpanów. Dziecięce fallas przedstawiają bohaterów baśni, bajek i kreskówek.
Na ulicach Walencji montowane są już od początku marca, więc jadąc tam wcześniej, można przyjrzeć się ich powstawaniu.
Falla powstaje dzięki wsparciu lokalnego stowarzyszenia.

Twoja relacja

Jeśli masz zdjęcia i chcesz podzielić się swoimi wrażeniami, dodaj swoją relację na yougo.pl/relacje

I na zakończenie zdjęcie Walencji...
Walencja zdjęcia
Wspaniała panorama Walencji

Brak komentarzy: