sobota, 11 lutego 2012

Majówka 2012 w Słowackim Raju


Zgłoszenie Anny Cisło na konkurs "Dokąd pojechać w 2012 roku". Jest to pomysł na majowy długi weekend 2012. Zapraszamy do przeczytania tego mini-przewodnika po Słowackim Raju.

Chciałabym polecić wszystkim kochającym górskie widoki wyjazd do Słowackiego Raju, Jaskini Lodowej i Tatralandii. Zobaczyć można góry w różnej perspektywie - idąc głębokim wąwozem, będąc we wnętrzu góry lub relaksując się w gorących źródłach Tatralandii, która znajduje się u podnóża malowniczych gór.

Słowacki Raj

Zachęcam do wybrania się do jednego z najpiękniejszych parków narodowych w Europie - Słowackiego Raju (wschodnia część Słowacji), sama słyszałam o nim wiele pozytywnych opinii od znajomych, którzy już tam kiedyś byli i w tym roku wybrałam się tam ze swoim chłopakiem i znajomymi.

Dla tych którzy nie mieli okazji tam być proponuję wyjazd samochodem we wtorek (1 maja 2012 r.), ponieważ miejsce to jest niedaleko granicy. Wybierzcie trasę Sokolej Doliny – wąski kanion skalny, gdzie progi skalne zabezpieczone łańcuchami można jedynie przejść po ogromnych drabinkach, drewnianych kładkach, żelaznych stopniach oraz mostkach, co jest bardzo ciekawą formą na wędrówkę. W dolinie znajduje się aż 4 wodospady. Jedna z drabinek ma 20 metrów długości i jest obok najwyższego wodospadu w tych górach. Atrakcje dla tych, którzy nie mają lęku wysokości:) Myślę, że świadomość, że wręcz pod nogami jest rzeka, a od wodospadu dobiega huk spadającej wody daje niezwykły klimat. Mimo tak ekstremalnych warunków u boku swojego mężczyzny możecie czuć się bezpiecznie :) Natomiast po powrocie, wieczorem proponuję podzielić się wrażeniami przy ognisku, miło spędzając czas.

W środę (2 maja 2012 r.) rozpocznijcie dzień od zajrzenia do Jaskini Lodowej (leży w Słowackim Raju), najpiękniejszej na Słowacji. Podziemny lodowiec ma 145 tysięcy m3 objętości i zwiedza się go tylko pół godziny, panuje tam bowiem niska temp. -3,5 st. C, ale widoki bezcenne. Jaskinia jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie obierzcie kierunek na trasę Wąwozu Sucha Bela, przez który idzie się wzdłuż płynącego potoku. Nie brakuje tam drewnianych drabinek i wyżłobionych stopni w pniach drzew. Niesamowite emocje wywołuje pokonanie trasy przy ogromnych wodospadach dzięki wąskim metalowym drabinkom. Idąc mija się ogromne powalone pnie drzew, otwory w skałach i kawałki drewna podpierające ściany wąwozu. Zamiast proponowanej trasy można wybrać inną z wielu ciekawych, np. wiodącą przełomem Honradu.

Spacer po Słowackim Raju

W kolejnym dniu (3 maja 2012 r.) polecam zrobić coś szalonego, nie może obejść się bez spływu kajakami wzburzonym górskim potokiem :) Resztę dnia można spędzić już w specjalnie wydzielonym miejscu rezerwatu, gdzie można nauczyć się łowić ryby, a zarazem delektować ciszą malowniczej okolicy i łapiąc każdy promyk słońca. Proponuję także zwiedzić największe ruiny zamku w tej części Europy - Zamek Spiski.

W ostatni dzień (4 maja 2012 r.) wspaniałą perspektywą jest park wodny Tatralandia, znajdujący się niedaleko Liptovskiego Mikuláša. Jest dostępny cały rok, dzięki występującym tam termalnym wodom mineralnym. Atrakcji jest mnóstwo - zjeżdżalnie, tory pływackie, wodna ściana wspinaczkowa, grzybki wodne, prądy wodne, siatkówka w wodzie, wytryski itp. A całą Tatralandię otaczają przepiękne góry.

Tatralandia koło Liptowskiego Mikulaszu

Tak właśnie wygląda moja wizja urokliwego miejsca, które miałam okazje podziwiać, a gdzie można wybrać się w 2012 roku i spędzić czas w gronie przyjaciół lub z ukochanym mężczyzną. Jednak pomysłów nie brakuje, nowy rok przed nami, ciekawe gdzie tym razem postanie nasza stopa.

Przewodnik po Słowacji

Przewodnik SłowacjaTatry Zachodnie. Polskie i Słowackie. Przewodnik 3w1

Atlas i mapa oraz przewodnik po Tatrach Zachodnich. Znajdziesz tu trasy po polskich Tatrach, jak i słowackich. Przewodnik ma 160 stron i opisuje wycieczki:
- dla pieszych, rowerzystów jak i posiadaczy aut
- dla wytrawnych turystów, spacerowiczów jak i matek z dziećmi
- jednodniowe, weekendowe i dłuższe
- na każdą porę roku
Sprawdź >>

Brak komentarzy: