wakacje >> tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> nauka języków obcych >> rozmówki językowe

środa, 11 kwietnia 2012

Sanktuarium w Kobylance


Kobylanka to wieś w Małopolsce w powiecie gorlickim. Warto tu zwiedzić sanktuarium. Poniżej film oraz dodatkowe informacje.Kobylanka jest małopolską wsią w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice. Działa tu parafia św. Jana Chrzciciela (dekanat Gorlice, diecezja rzeszowska). Nazwa Kobylanka jest z 1363 roku. Od XIV wieku do 1611 roku władali tu Gładyszowie. Miejscowość w 1681 roku założyli Pieniążkowie. W XVII w. w kaplicy dworskiej pojawił się obraz – kopia watykańskiego Chrystusa na Krzyżu. Odebrał ją jako dar od papieża Innocentego XI właściciel Kobylanki Jan Wielopolski. Przeniesiono go do kościoła parafialnego po wydarzeniu się zjawisk nadprzyrodzonych. W 1728 r. obraz Pana Jezusa w Kobylance uznano za słynący łaskami. Lata 1720-1750 to budowa świątyni w stylu późnego baroku. Od 1930 roku Sanktuarium opiekują się księża misjonarze - Saletyni.
Kopie Obrazu z XVIII i XIX w. umieszczono w kościołach, kapliczkach oraz domach i muzeach. Do miejscowości przybywa dużo pielgrzymek, nie tylko z Polski.

Ciekawostki
Saletyni łączą dwa kulty: pasyjny do Pana Jezusa Ukrzyżowanego oraz maryjny do Matki Bożej Saletyńskiej
W Dominikowicach nieopodal Kobylanki jest kaplica imienia Jana Pawła II
W Kobylance można zobaczyć w eksploatowanych wciąż polach naftowych archaiczny sprzęt do wydobycia ropy naftowej, kiwony i trójnogi.

Adres sanktuarium: Kobylanka 223

Mapa KobylankiObraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego w sanktuarium w Kobylance (więcej na http://kobylanka.saletyni.pl)

Brak komentarzy: