tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

poniedziałek, 9 lipca 2012

Bornholm - wyspa samowystarczalna


Bornholm to wyspa na Bałtyku, należąca do Danii, która nie ma na swoim lądzie żadnego źródła prądu konwencjonalnego (w skrócie - elektrowni). Mieszkańcy mogą mieć światło i ogrzewanie w domach dzięki sile wiatru, energii słonecznej oraz używaniu biomasy. Jesienią rozpocznie się tam test, który ma sprawdzić, czy Bornholm może być w pełni niezależny od kabla z prądem biegnącego ze Szwecji.

Problematyczne jest w tej chwili pozyskanie energii, gdy Słońce nie świeci, a wiatr nie wieje. Pomysłów na zaradzenie "zerowego stopnia zasilania" jest kilka i Duńczycy chcą je sprawdzić.

Bornholm
Wiatrak na Bornholmie

Nowością jest wola naukowców do sprawdzenia jak ograniczyć zużycie prądu, gdy jest go mało. Domy mają zabraniać mieszkańcom włączania różnych urządzeń jednocześnie, gdy energii w sieci nie wystarczy dla wszystkich. Po powrocie energii do sieci energetycznej urządzenia mają być automatycznie włączane i pranie czy też zmywanie odbędzie się dopiero wówczas.

Jak sprawić, by życie na wyspie Bornholm nie uległo pogorszeniu w wyniku odcięcia prądu sprawdza SINTEF - instytut naukowy z Norwegii oraz wiele innych jednostek badawczych, firm i uczelni.

Zobacz też:
Pomysł na wakacje - Skandynawia
Przewodnik po Bornholmie
Najciekawsze przewodniki na lato

Brak komentarzy: