tanie wakacje >> tanie loty >> tanie hotele >> przewodniki turystyczne >> konkursy turystyczne

piątek, 26 kwietnia 2013

Katowice - Nikiszowiec


Cudze chwalicie, swego nie znacie… Tak kiedyś powiedział mi mój ojciec, zachęcając najpierw do podróży po Polsce, a potem po Europie i jeszcze dalej. Podróże po Polsce. Właściwie nie muszę szukać daleko, od prawie roku mieszkam w uroczej dzielnicy w Katowicach. Zdziwicie się pewnie, w Katowicach? Tak, tak, w sercu śląskiej stolicy jest miejsce, które nazywa się Nikiszowiec.

Osiedle Nikiszowiec - źródło: katowice.eu

Nikiszowiec, czyli osiedle robotnicze zbudowane na potrzeby kopalni Giesche, obecnie Wieczorek, która rozpoczęła budowę dwóch szybów, Carmer i Nickisch (Pułaski i Poniatowski obecnie). Jednakże do rozpoczęcia wydobywania węgla potrzebna było jednak znacznej siły roboczej, a sprowadzenie takowej nie było łatwe. Były to tereny leśne, gdzie nie funkcjonowały żadne osiedla ani wsie. Zatem, by przyciągnąć kadrę pracowniczą, najpierw trzeba było zapewnić im warunki mieszkalne.

Georg i Emil Zillmann, niemieccy kuzyni i architekci, którzy zaprojektowali osiedle Giszowiec, są także autorami projektu Nikiszowca. W 1908 uzyskali zgodę na budowę zabudowań nikiszowieckich, która trwała do 1912 roku.

Osiedle to było przeznaczone dla 1200 rodzin, zaopatrzone w pełną infrastrukturę. Plan osiedla obejmował 10 trójkondygnacyjnych bloków: siedmiu mieszkalnych i dwóch mieszkalno-usługowych oraz otwartego kwartału z mieszkaniami, sklepami, łaźnią, pralnią, hotelem robotniczym i zarządem kopalnianym.

Wszystkie bloki były zbudowane z czerwonej cegły i posiadały (posiadają nadal właściwie:) ) charakterystyczne odmienne fronty, w każdym znajdowały sie przechodnie bramy i wewnętrzne dziedzińce, w których zlokalizowano pomieszczenia gospodarcze, i piece chlebowe. Znalazło się również miejsce dla neobarokowego kościoła p.w. Świętej Anny. Przy placu Wyzwolenia znajduje się też prześliczna mozaika pełna róż, nad wejściem do urzędu pocztowego.

To tak w telegraficznym skrócie o moim osiedlu. Na listę zabytków został wpisany kilka lat temu układ urbanistyczno-przestrzenny osiedla robotniczego Nikiszowiec z lat 1908-1918, a od stycznia 2011 roku, Nikiszowiec jest uznany jako POMNIK HISTORII.

Aktualnie, przy ulicy Rymarskiej jest oddział Muzeum Śląskiego, Muzeum Etnograficzne miasta Katowic, gdzie można obejrzeć wystawę stałą pt. "wnętrze nikiszowieckiego mieszkania", czy poczytać dokładniej o historii tego uroczego osiedla.

pozdrawiam!
kandydatkanaszaleńca
Mapa osiedla Nikiszowiec

Artykuł nadesłany na konkurs o weekend w hotelu Haffner w Sopocie organizowany wspólnie z Hotele.pl

Zapraszamy do przesyłania swoich relacji!

Brak komentarzy: